• تاریخچه معاونت

ترویج و نشر قرآن کریم و فرهنگ قرآنی در کشور ایران دارای قدمتی به بلندی تاریخ اسلام و اقبال ایرانیان به اسلام و قرآن کریم است. آثار مکتوب، حجمی و معماری به جا مانده از این دوره مشعشع سند افتخاری است برای هر ایرانی مسلمان که در جای جای این سرزمین کهن و موزه¬های برتر دنیا چشم هر بیننده ای را به خود معطوف می نماید.

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 به رهبری قائد عظیم الشان حضرت امام خمینی (ره) فعالیت های قرآنی از گسترش چشم گیری برخوردار شد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با برگزاری اولین نمایشگاه قرآن کریم در بهمن ماه 1372 اهتمام جدی در گسترش فرهنگ قرآنی را، وجه تلاش خود قرار داد.

مرحوم طاهر حدیثی مدیر کل دفتر مجامع و فعالیت های فرهنگی رئیس سه دوره اول نمایشگاه های قرآن کریم در تعمیم و گسترش فعالیت های قرآنی وزارت متبوع نقش انکار ناپذیری داشت که با حمایت و پشتیبانی معاون امور فرهنگی وقت، این تلاش ها با اقبال فراوان مردم و نخبگان قرآنی همراه گردید.

اهمیت روزافزون فعالیت های قرآنی لزوم تأسیس و راه اندازی مجموعه ای مستقل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئله هر روز مسئولین این حوزه بود تا به انجام امور محوله به شکل مناسب تری پاسخ داده شود. ثمره  این تلاش ها تأسیس مرکز توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی در سال 1380 شد. این دفتر در سال 1383 از مجموعه معاونت فرهنگی منفک و به صورت مستقل اداره شد. مدیر این مجموعه با حکم وزیر، قائم مقام  وزیر و رئیس مرکز بود. برگزاری نمایشگاه های بین المللی قرآن کریم، توجه جدی به نشر قرآن و فرهنگ قرآنی، حمایت از تأسیس مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت و دهها فعالیت متنوع فرهنگی دیگر از اقدامات این مرکز بود. تلاش ها برای ارتقاء سطح سازمانی این مجموعه از مرکز به معاونت با کوشش حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی در سال 1391 تحقق یافت .معاونت قرآن و عترت  بر اساس ساختار جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای پنج اداره کل می باشد. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی از آذر ماه 1392 با حکم وزیر به سمت معاون قرآن و عترت منصوب شدند.