اخبار

چارک به عنوان روستای قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ معرفی شد

چارک به عنوان روستای قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ معرفی شد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر: روستای چارک استان بوشهر در نخستین رویداد ملی انتخاب روستای قرآنی کشور، به عنوان روستای قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با اعلام این خبر بیان کردآئین معرفی روستاهای قرآنی کشور صبح امروز، ۱۹ مردادماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از ائمه جمعه و فرمانداران کشور در سالن سازمان سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد و در بخشی از این مراسم روستای چارک استان بوشهر به عنوان روستای قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ معرفی شد.

فاطمه کرمپور عنوان داشت: طرح روستاهای قرآنی کشور از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ساماندهی، تقویت و حمایت از فعالیت های دینی در روستاها را برنامه ریزی و اجرا کرد که پس از ارسال مدارک و مستندات حدود یک هزار و 100 روستا، هیات داوران در مرحله اول 18 روستا را واجد شرایط کسب این عنوان انتخاب کردند.

وی افزود: با بازدید و ارزیابی میدانی نماینده معاونت قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روستاهای انتخاب شده و اعلام نظر هیات داوران، در آیین معرفی روستاهای قرآنی ایران چارک در کنار شش روستای دیگر کشور بدون اولویت به عنوان روستای قرآنی ایران انتخاب و معرفی شد.

کرمپور اظهار داشت: ترویج و گسترش فعالیت‌های قرآنی به صورت مستمر در قالب تعداد قاریان، مقام‌ها و افتخارات کسب شده توسط اهالی روستا، نشست‌های قرآنی خانوادگی و قرائت کتاب آسمانی، اجرای محافل قرآنی و فعالیت‌های موسسه فرهنگی قرآن و عترت و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستا از اولویت‌های انتخاب این طرح بود که این ویژگی ها در روستای چارک به صورت مستمر وجود دارد.

فاطمه کرمپور در ادامه با اشاره به ظرفیت های روستای چارک استان بوشهر عنوان کرد: .روستای چارک از روستاهای بخش مرکزی شهرستان دشتی و در ۱۴ کیلومتری مرکز این شهرستان یعنی خورموج است که حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت را که اکثرشان از سادات هستند، در دل خود جای داده است. تعلیم و تعلم قرآن و معارف قرآنی، از دیرباز در روستای چارک رواج داشته است.

وی افزود: تشکیل مکتب خانه‌های قدیمی با شیوه‌های سنتی در سراسر استان، از این روستا سرچشمه گرفته است؛ به طوری که در تمامی نقاط استان، هم اکنون نیز از وجود مدرسان و معلمان قرآنی این روستا برای آموزش قرآن استفاده می کنند.

کرمپور گفت: از ویژگی‌های مکاتب و آموزش‌های سنتی این روستا که کمتر جایی رواج داشته، استفاده از شیوه‌های خاص هجائی است که امروزه کمتر از این سبک استفاده می‌شود. از ویژگی‌های خاص در قرائت قاریان این روستا، استفاده از سبک‌های قدیمی شبیه الحان حجازی است که به نحوی حزین و جذاب اجرا می‌کنند.

وی تصریح کرد: هم اکنون این روستا دارای دو موسسه قرآنی، ۵۰ قاری خوش‌خوان، ۳۰ حافظ قرآن، ۲۰ معلم و مدرس قرآن و ۵ گروه ممتاز تواشیح است.

کرمپور اظهار کردفضاسازی تمامی معابر و خیابان‌های روستا متناسب با فرهنگ دینی و قرآنی و برپایی کرسی‌های تلاوت در بیشتر ایام سال، از جمله ویژگی‌های روستای قرآنی چارک است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در پایان خاطرنشان کرد: کسب عنوان روستای چارک استان بوشهر را به عنوان روستای قرآنی کشور در سال ۱۴۰۰ به مردم شریف این استان، محضر حجت الاسلام والمسلمین غلامعلی صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان، کارمندان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، فعالین حوزه قرآن و عترت، جامعه فرهنگی، قرآنی و دینی و به ویژه مردم روستای قرآنی چارک تبریک عرض نموده و از خداوند بزرگ توفیق و تداوم فعالیت در این عرصه را همراه با سعادت، سرافزاری و سربلندی مسئلت دارم.

 روستای چارک شهرستان دشتی در ۱۶ کیلومتری غرب خورموج و حاشیه کوه‌مند با قدمت ۳۵۰ سال واقع شده و دارای جمعیت بیش از یک هزار نفر می‌باشد
۲۰ مرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۱۹