اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از اعلام 148 اثر به جشنواره فرهنگی و قرآنی رمضان زنجان خبر داد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از اعلام 148 اثر به جشنواره فرهنگی و قرآنی رمضان زنجان خبر داد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: 148 اثر فاخر به جشنواره فرهنگی و قرآنی رمضان ارسال شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدربیع احمدخانی مدیرکل فرهنگ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در اختتامیه جشنواره فرهنگی و قرآنی رمضان 1400 اظهار کرد: ما در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان طی ماه رمضان امسال دو برنامه داشتیم که یکی از آنها ششمین جشنواره فرهنگی و قرآنی رمضان بود که در قالب آن 200 برنامه در ماه رمضان اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه در قالب این برنامه تفسیر قرآن کریم با حضور امام جمعه زنجان انجام شد، تصریح کرد: خوشبختانه حضور امام جمعه موجب پربار شدن این برنامه‌ شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه دومین برنامه ارشاد در ماه رمضان نخستین جشنواره فرهنگی و قرآنی بود که امروز مراسم اختتامیه آن برگزار می‌شود، افزود: این برنامه با استقبال خوبی از سوی شهروندان مواجه شد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مبحث هویت گفت: هویت در کوتاه ترین تعریف خود به هر آن چیزی از عناصر مادی و معنوی اطلاق می شود که به نوعی مرز بین من و دیگری و ما و دیگران را ترسیم می کند از این رو هویت ملی باید در بردارنده همه عناصر معرفتی حاضر در جغرافیای فرهنگی ایران باشد و صد البته این جغرافیا بسیار وسیع تر از سرزمین ایران به معنای کشور می باشد.
احمدخانی گفت: اگر بخواهیم هویت ایرانی را به عناصر سازنده تجزیه کنیم، بی تردید معارف اسلامی و گرایش عمومی عمیق به آن رکن اصلی را تشکیل می دهد و بنابراین طبیعی است که هرگونه کنش و واکنش در ساحت عمومی جامعه و هر نوع برنامه طرح یا فعالیتی باید عطف به این مسئله بوده و با در نظر گرفتن فرهنگ عمومی جامعه که همانا مثاتر از تعالیم اسلامی و شیعه اثنی عشری است انجام پذیرد که با این مقدمه کاملا مشخص است که فرهنگ اسلامی صرفا منحصر به برنامه‌های دینی و مذهبی نبوده و با در نظر گرفتن ظرافت ها و الزامات خاصی شامل تمامیت برنامه های فرهنگی و هنری می شود.

وی افزود: اگرچه ترویج ارزش های فرهنگی وظیفه شرعی است و مومنان ملکف به اجرای آن هستند اما بدون تردید نهادهای فرهنگی جامعه نیز در این میان وظیفه خطیری در ترویج و تبلیغ دین اسلام به عهده دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در ادامه با اشاره به برنامه ریزی ادارات کل ارشاد در تبلیغ و ترویج دین اسلام با بهره‌گیری از زبان هنر گفت: در همین راستا طراحی اولین جشنواره بهار قرآن یکی از موفق ترین برنامه های اداره کل بوده است که در ایام ماه مبارک رمضان اجرایی شد.

احمدخانی گفت: این جشنواره در ایام ماه رمضان در دو بخش دلنوشته ادبی و ترکی و فارسی و ادبی و موضعات قرآن و عترت و تقویت فرهنک رمضان اجرا 148 اثر فاخر به آن ارسال شد.

احمدخانی با بیان اینکه به گواه هیات داران از سطح کیفی بالایی برخوردار بودند، گفت: امروز علاوه بر منتخبان جشنواره، تعدادی نیز به پاس سال ها تلاش در ترویج فرهنگ قرآنی مورد تجلیل قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه جشنواره قرانی تنها بخشی از اقدامات نوآورانه اداره کل در اجرای برنامه‌ها در ماه رمضان بود، گفت: از دیگر برنامه‌هایی که توسط ارشاد در حال اجراست هفتمین جشنواره مطبوعات استان، دومین دوسالانه غزل منزوی، تئاتر غواصان دریادل، اجرای برنامه‌های کمیته فرهنگی کنگره 3535 شهید و همچنین تدوین دایرع‌المعارف شهدای استان است.

۲۸ تیر ۱۴۰۰ ۰۸:۵۲