اخبار

آیین آغاز رسمی بوشهر نخستین پایتخت قرآنی ایران ۱۴۰۰

آیین آغاز رسمی بوشهر نخستین پایتخت قرآنی ایران ۱۴۰۰
طی آیینی با حضور حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان مقامات و شخصیت های برجسته ملی، استانی، رسانه های ملی و بین المللی؛ آیین آغاز رسمی بوشهر نخستین پایتخت قرآنی ایران ۱۴۰۰ برگزار گردید .

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی در سال جاری به ریاست حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان، امام جمعه معظم بوشهر و رئیس شورای فرهنگ عمومی و با حضور جناب آقای دکتر گراوند استاندار محترم و نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر و همچنین تشریف فرمایی ارزشمند جناب آقای دکتر فقهی زاده معاون محترم قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه و حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر و دبیر شورای فرهنگ عمومی این استان با دستور کار آیین آغاز رسمی بوشهر نخستین پایتخت قرآنی ایران در سال 1400 برگزار گردید.
گفتنی است در برنامه آیین آغاز رسمی بوشهر نخستین پایتخت قرآنی ایران ۱۴۰۰، ۸۰ برنامه قرآنی و ۳۵ طرح ابتکاری حوزه قرآن اجرا خواهد شد.

همچنین در این مراسم ، استاندار بوشهر گفت: تعیین بوشهر به عنوان نخستین پایتخت قرآنی ایران مدال افتخاری برای دولت تدبیر و امید بود.

عبدالکریم گراوند با قدردانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای این انتخاب افزود: باید همه توان خود را در خدمت قرآن بگذاریم و برای تغییر در زندگی و رفتارمان از آموزه‌‌های آن بهره ببریم.

او با تبریک انتخاب بوشهر به عنوان نخستین پایتخت قرآنی ایران به مردم استان بیان کرد: امیدواریم این انتخاب آغازی بر حرکت عمیق قرآنی و تغییر در زندگی فردی و خانوادگی ما باشد.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، این استان به عنوان نخستين پایتخت قرآنی ایران به مرجع فعالیت‌های قرآنی کشور  تبدیل می‎شود.

فاطمه کرمپور افزود: بوشهر از دیرباز استانی پیشگام در عرصه فعالیت‌های قرآنی بوده و چنین ظرفیتی منجر به این شد تا بوشهر برای سال ۱۴۰۰ موفق به کسب عنوان پایتخت قرآنی ایران شود.

او با اشاره به نقش بی بدیل امام جمعه بوشهر در انتخاب این شهر به عنوان پایتخت قرآنی کشور، بیان کرد: با این انتخاب بدون شک رسالت فعالان قرآنی استان به مراتب سنگین‌تر از گذشته خواهد بود زیرا فعالیت قرآنی بوشهر باید برای سایر استان‌ها نیز به عنوان الگو استفاده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر عنوان کرد: فعالیت قرآنی در استان بوشهر معطوف به مقطع سنی خاص نیست و همه قشر‌ها و همه‌ سنین با قرآن انس و الفتی دیرینه دارند.

کرمپور گفت: در این بین روستای قرآنی چارَک نگین درخشان فعالیت‌های قرآنی در استان بوشهر است زیرا در این روستا همه افراد فعالیت قرآنی دارند و آن را با صوت و لحنی زیبا تلاوت می‎کنند. این ظرفیت منجر شده تا روستای قرآنی چارک به عنوان یکی از نامزدهای اصلی برای انتخاب روستای قرآنی ایران لقب گیرد.

او افزود: اوج فعالیت‌های قرآنی استان بوشهر در طول سال در هفته منتهی به ۱۶ اسفند سالروز درگذشت آیت الله میرزا حسین معتقد اهرمی صاحب کتاب قرآنی رمز دار است که در این هفته برنامه‌های مختلفی برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر بیان کرد: برای امسال نیز از همین ابتدا برای بزرگداشت هفته قرآنی استان بوشهر برنامه ریزی صورت گرفته تا در سالی که بوشهر پایتخت قرآنی کشور معرفی می‏‌شود برنامه‌ها با شکوه بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برگزار شود.

کرمپور عنوان کرد: در استان بوشهر بیش از ۳۴۰ موسسه و خانه قرآنی شهری و روستایی فعالیت دارند که امسال در اجرای برنامه‌های پایتخت قرآن باید برای جامعه مخاطب خود برنامه‌های متنوعی به منظور ترویج برنامه‏‌های قرآنی ایفا کنند.

او تاکید کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر برای ترویج فعالیت‌های قرآنی از فعالیت‌های مختلف در این بخش و به ویژه برنامه‌های مبتکرانه  استقبال می‌کند.

۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۱۶