اخبار

فقهی‌زاده در گفت‌و‌گو با ایکنا: هیچ روستایی از قبل به‌عنوان روستای قرآنی کشور انتخاب نشده است

فقهی‌زاده در گفت‌و‌گو با ایکنا: هیچ روستایی از قبل به‌عنوان روستای قرآنی کشور انتخاب نشده است
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گزارش پیشین ایکنا در خصوص معرفی زودهنگام روستای قرآنی کشور و اینکه به مردم بوشهر این بشارت را داده است که روستای چارک به‌عنوان روستای قرآنی کشور معرفی شود، گفت: ما تنها احتمال این قضیه را دادیم و برای تشویق آن‌ها برای شرکت در این طرح این مباحث را مطرح کردیم تا مستندات خود را برای این طرح ارائه کنند ولی هیچ روستایی از قبل به عنوان روستای قرآنی کشور انتخاب نشده است.

عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با ایکنا از فارس، در پاسخ به اینکه در صحبت‌های پیشین خود در دی‌ماه سال ۱۳۹۹ دو روستا محمدآباد استان فارس و چارک استان بوشهر را به‌عنوان روستاهایی که ظرفیت قرآنی شاخص دارند، آیا این روستاها به‌عنوان روستای قرآنی کشور معرفی خواهند شد، گفت: ما احتمال دادیم که این روستاها دارای شرایط مدنظر باشند اما باید مراحل اجرای طرح روستای قرآنی طی شود و این روستاها در این طرح ثبت‌ نام کرده و مدارک خود را ارائه کنند.

وی همچنین به گزارش پیشین ایکنا مبنی بر معرفی زودهنگام روستای قرآنی کشور و اینکه به مردم بوشهر این بشارت را داده است که روستای چارک به‌عنوان روستای قرآنی کشور معرفی شود، گفت: ما تنها احتمال این قضیه را دادیم و برای تشویق آن‌ها برای شرکت در این طرح این مباحث را مطرح کردیم تا مستندات خود را برای این طرح ارائه کنند.

فقهی‌زاده با بیان اینکه بعد از دریافت اسناد و مدارک روستاها، در نهایت هیئت انتخاب در موعد مقرر روستای قرآنی کشور را معرفی می‌کند، گفت: برای معرفی روستای قرآنی کشور ابتدا باید روستاها طبق آیین‌نامه ثبت‌ نام کرده و مدارک خود را ارسال کنند و بعد از بررسی هیئت انتخاب ۱۰ روستای قرآنی کشور معرفی می‌شوند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: هیچ روستایی به‌عنوان روستای قرآنی کشور زودهنگام انتخاب رسمی نشده است. هم انتخاب هم اعلام رسمی بر اساس شاخص‌ها و آیتم‌هایی که وجود دارد، در ماه مبارک رمضان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: انتخاب واقعی روستای قرآنی هنوز انجام نشده است البته چند روستا وجود دارند که در بحث فعالیت‌های قرآنی پیشتازند، از جمله یکی در استان فارس و دیگری در استان بوشهر اما در هر صورت برای انتخاب روستای قرآنی کشور باید روستاها ثبت‌ نام کنند و در صورتی که در هیئت انتخاب رأی آورند، به‌عنوان روستای قرآنی معرفی می‌شوند.

فقهی‌زاده همچنین در پاسخ به اینکه طبق شنیده‌ها آیا این درست است که بوشهر به‌عنوان شهر قرآنی کشور انتخاب خواهد شد، گفت: معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد طرحی در این رابطه دارد اما همانند معرفی پایتخت نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، در زمان مشخص آن را اعلام خواهیم کرد.

 
۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ۱۴:۱۶