اخبار

تبیین جایگاه هنر در قرآن از زبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

تبیین جایگاه هنر در قرآن از زبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
سید عباس صالحی در آئین اختتامیه جشنواره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات گفت: دیدن زیبایی خدا در ساحت ذات، اسماء و صفات چیزی است که فوق همه زیبایی‌هاست و خدا از مقام ذات در مقام اسماء و صفات تجلی کرده و با این نگاه بحث هنرهای قرآنی مفهوم دقیق‌تری پیدا می‌کند و هنرمند نیز با زیبایی در ارتباط است و کلام حق برترین زیبایی است.

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در مراسم اختتامیه جشنواره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات با بیان اینکه می‌توان از قرآن به عنوان کتیبه زیبای حق یاد کرد، اظهار داشت: معارف قرآنی ستارگانی هستند که در یک کهکشان حضور دارند.

وی با اشاره به جایگاه هنرهای قرآنی ادامه داد: اگر هنر را به عنوان فهم زیبایی بدانیم، قرآن از منظر معارف وحیانی به ما نگاهی می‌دهد که زیبایی چیست و چه طبقه‌بندی دارد.

وزیر فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی تاکید کرد: در بخش نخست زیبایی‌های طبیعی و در بخش دوم زیبایی‌های انسانی است که در این بخش دو ساحت وجود دارد، یکی زیبایی‌های ظاهری و دیگری زیبایی‌های وجودی و درونی انسان که با چشم جان دیده می‌شود.

صالحی با استناد به آیه هفتم سوره حجرات یادآور شد: خداوند فرموده است «ایمان را در دل‌های شما محبوب گرداندیم و ایمان، معشوق شما و مایه زینت جان‌تان شد».

وی افزود: در حوزه عمل نیز قرآن کریم به برخی کردارها به عنوان اعمال زیبا اشاره دارد. این که انسان بتواند حضرت حق را در زیبایی‌اش ببیند و بتواند زیبایی‌های خدا را در اسماء و صفاتش مشاهده کند، بخش دیگری نیز در افعال حضرت حق است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: دیدن زیبایی خدا در ساحت ذات، اسماء و صفات چیزی است که فوق همه زیبایی‌هاست و خدا از مقام ذات در مقام اسماء و صفات تجلی کرده و تجلی فعل حق در قرآن است.

صالحی ادامه داد: با این نگاه بحث هنرهای قرآنی مفهوم دقیق‌تری پیدا می‌کند و هنرمند نیز با زیبایی در ارتباط است و کلام حق برترین زیبایی است.

وی بیان کرد: قرآن کتیبه زیبای حق است که در بخش‌های لفظی و معنایی قابل درک است. الفاظ، ویترین زیبایی برای معانی قرآن است و عمق معانی قرآن همچون اقیانوس بی‌پایانی است که هر چه پایین می‌رویم زیبایی‌های جدید کشف می‌کنیم.

 

۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۰۹