اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مدل های موفق قرآنی را برای الگوسازی عرضه کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مدل های موفق قرآنی را برای الگوسازی عرضه کنیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از ظهر امروز در پنجاه و هشتمین جلسه کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی ترویجی قرآنی با بیان اینکه مجموعه های آماده قرآنی که امروز رونمایی شد نوید خوبی برای تحقق پروژه های بعدی این کمیسیون است و هم دبیرخانه کمیسیون و هم سازمان های موظف، به گونه ای عمل کنند که فاز یک را به نقطه اعتماد و اتکا برسانیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با بیان این مطلب افزود: کارهای انجام گرفته و طرح هایی که امروز رونمایی شد از نقاط قابل ارجاع برای فعالیت های قرآنی در آینده باید باشد.هر پژوهش و تحقیق باید مقدمه عمل باشد اینکه متناسب با عمل چگونه باشد، باید تعریفی از سوی دبیرخانه صورت گیرد.

صالحی درباره سه طرح رونمایی شده در این جلسه گفت: مجموعه های آماده شده نوید خوبی را برای تحقق طرح های بعدی  این کمیسیون در طرح های مبنایی می دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سند ملی توسعه وقف قرآنی، بر ضرورت افزایش کمیت موقوفات قرآنی و افزایش سهم موقوفات و اضافه شدن نیت های جدید به موقوفات قرآنی تاکید کرد و افزود: می توان به خیرین هم آن را پیشنهاد کرد و هم مدل های موفق را برای الگوسازی عرضه کنیم . سند ملی وقف که خود یکی از حوزه های پایه است و وقف در فضای افق اسلامی  از تعالیم قرآن نشات گرفته و از بحث های پایه بوده است.

صالحی ادامه داد: طرح سازمان دارالقرآن هم برای آسیب شناسی مراسم و همچنین مدیریت جلسات خانگی قرآن یک بستر قابل توجه برای افزایش انس با مفاهیم و حفظ و قرائت قرآن است.

وی درباره طرح جهاد دانشگاهی هم گفت: با تالیف کتاب خبرنگاران قرآنی می توانیم خبرنگاران قرآنی موفق داشته باشیم و می توانیم وضعیت جشنواره های قرآنی را تحلیل کنیم.

صالحی تاکید کرد: پروژه های تعریف شده را با سرعت بیشتری به سرانجام برسانیم تا پرونده ها و پروژه های نیمه کاره در این حوزه به جا نگذاریم.

وی ادامه داد: در مسیر آماده سازی اقدامات و عرضه کارهای آماده فرم داشته باشیم تا اقدامات در قالب همگرا و همنواخت شکل بگیرد تا قابلیت ارجاع داشته باشد.

در ابتدای این جلسه عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این جلسه از سند ملی توسعه وقف قرآنی با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه، محتوای آموزشی تولید شده دوره های آموزشی ارتقای دانش و مهارت تخصصی کارکنان حوزه تبلیغ و ترویج قرآن کریم با همکاری سازمات تبلیغات و مجموعه مطالعات و دوره های تخصصی طراحی شده توسعه نظام تبلیغ و ترویج قرآن کریم با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی رونمایی می شود.

وی درباره سند ملی توسعه وقف قرآنی گفت: تهیه و تدوین این سند بر اساس طرحی با همکاری کمیسیون تبلیع و ترویج قرآن کریم و سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شده است.

 در این جلسه برنامه اجرایی سازی برنامه جامع فعالیت های قرآنی در فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفت و محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کارگروه قرآن و رسانه گزارشی از روند تدوین تا تصویب این سند در شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه کرد.

فقهی زاده پیشنهاد کرد تا تمام برنامه های سند قرآن و فضای مجازی به اتحادیه موسسات قرآنی واگذار شود و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از نظرات اعضا، گفت: اتحادیه موسسات قرآنی حداکثر ظرف دو هفته اولویت های خود را به کارگروه قرآن و رسانه ارائه کند و کارگروه نیر آن را به عنوان مصوبه تلقی و به اتحادیه موسسات قرآنی واگذار کند.

در این جلسه همچنین عضویت نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی ترویجی قرآنی به تصویب رسید.

همچنین در این جلسه از سند ملی توسعه وقف قرآنی با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه، محتوای آموزشی تولید شده دوره های آموزشی ارتقای دانش و مهارت تخصصی کارکنان حوزه تبلیغ و ترویج قرآن کریم با همکاری سازمات تبلیغات و مجموعه مطالعات و دوره های تخصصی طراحی شده توسعه نظام تبلیغ و ترویج قرآن کریم با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی  از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

 
۵ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۴۵