اخبار

برگزاری شورای تخصصی نظارت بر ترجمه های قرآن کریم

برگزاری شورای تخصصی نظارت بر ترجمه های  قرآن کریم
با حضور معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یازدهمین جلسه شورای تخصصی نظارت بر ترجمه های قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت، یازدهمین جلسه شورای تخصصی نظارت بر ترجمه های  قرآن کریم با موضوع بررسی نهایی و تصمیم ­گیری در خصوص صدور مجوز انتشار ترجمه­ های قرآن کریم با حضور معاون قرآنی وزیر ارشاد برگزار شد.

این آثار که پیش از این جهت تعیین داوری و ارسال برای ارزیابی در جلسه قبل این شورا مورد بررسی قرار گرفته بود، پس از انجام ارزیابی به دبیرخانه این شورا عودت داده شد و در انتظار بررسی نهایی در یازدهمین جلسه شورا قرار گرفته­ بود.

 به این ترتیب در یازدهمین جلسه شورای بررسی نهایی و تصمیم ­گیری در خصوص صدور مجوز انتشار ترجمه­ های قرآن،  نتایج ارزیابی پرونده 11 اثر ارسالی مورد تبادل نظر اعضای این شورا قرار گفت و از مجموع این 11 اثر، انتشار 6 اثر با اعمال اصلاحات دقیق و علمی، مورد موافقت انتشار قرار گرفت و با چاپ 4 اثر دیگر موافقت نشد.

شورای تخصصی بررسی نهایی و تصمیم ­گیری در خصوص صدور مجوز انتشار ترجمه­ های قرآن کریم در زمستان سال 1397 با دستور معاون محترم قرآن و عترت و به منظور تصمیم­ گیری در خصوص صدور و تمدید مجوز ترجمه‌های قرآن کریم کار خود را آغاز کرد که از مهمترین وظایف آن می­توان به نظارت دقیق بر تولید ترجمه­ های قرآن کریم و دیگر آثار قرآنی و برقراری ارتباط موثر با جامعه قرآنی اشاره داشت.

 همچنین از جمله شاخص­های مورد نظر این شورا در بررسی و اعطای مجوز نشر به ترجمه­ های قرآن کریم، صحت عبارات و الفاظ به کاررفته در ترجمه، درک دقیق زبان مقصد، روان بودن ترجمه، مهارت مترجم در فن ترجمه، وزانت متن ترجمه­ شده و حفظ شأنیت قرآن کریم در ترجمه است.

یادآوری می­شود در این شورا برخی از اساتید حوزه­ های علوم قرآنی، فقه، ادبیات عرب ، ادبیات فارسی و ترجمه قرآن کریم حضور دارند.

۳ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۱۵