اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تجلیل از خادمان قرآن کریم: فضای مجازی فرصت جدیدی برای فعالیت‌های قرآنی ایجاد کرده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تجلیل از خادمان قرآن کریم: فضای مجازی فرصت جدیدی برای فعالیت‌های قرآنی ایجاد کرده است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه گزارشی از عملکرد ۴۰ ساله فعالیت‌های قرآنی در کشور عنوان کرد: در کنار فرصت‌های پیشین، فرصت و بستر جدیدی برای این فعالیت‌ها به نام فضای مجازی شکل گرفته است که شرایط همه‌گیری ویروس کرونا به پیشرفت آن سرعت بخشیده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به نقل از ایرنا سید عباس صالحی امروز در آیین تجلیل از خادمان قرآن کریم که در حضور حجت الاسلام و المسلین حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار کرد:  در کنار این فرصت های پیشین که در این ۴۰ سال پدید آمده، به نظر می آید یک فرصت و بستر جدیدی به نام فضای مجازی شکل گرفته است که شرایط کرونا به آن سرعت بخشیده و اتفاقات قابل توجهی را می توان مشاهده کرد و بسترها و زیرساخت هایی نیز پدید آمده است.

صالحی ادامه داد: در دوره چهل ساله فعالیت های قرآنی در کشور بیش از ۴۵ هزار کتاب در حوزه علوم و معارف قرآن منتشر شده است. در حوزه رسانه علاوه بر رادیو قرآن، شبکه قرآن و معارف سیما و خبرگزاری قرآنی، بیش از ۲۰ نشریه علمی پژوهشی و بیش از ۲۰ نشریه علمی ترویجی در حوزه قرآن منتشر می شود که فرصت هایی را برای تفکر، تامل و نشر معارف قرآن کریم فراهم کرده است. 

وی افزود: قبل از انقلاب ترجمه های محدود قابل استناد از قرآن کریم به فارسی داشتیم ولی بعد از انقلاب حدود ۹۰ ترجمه منتشر شده که بسیاری از آنها ترجمه های قابل توجه و استناد هستند و در دسترس فارسی زبانان است.

صالحی ادامه داد: در حوزه هنرهای قرآنی، خوشنویسی، نگارگری، آواها و نغمات قرآنی، شعر، هنرهای نمایشی، داستان و فیلم فعالیت‌های قابل توجهی در فضای ۴۰ ساله کشور صورت گرفته است و یکی از جشنواره هایی که معاونت قرآن و عترت برگزار می کند، جشنواره آیات است که هر سال در حوزه مناسبات قرآن و هنرهای قرآنی اتفاقات خوبی می افتد. 
وی اضافه کرد: در حوزه حفظ قرآن حداقل ده ها هزار حافظ کل و صدها هزار حافظ بخشی از قرآن در کشور داریم که البته می توان گفت حداقل ده هزار حافظ کل قرآن داریم و ۲۰ تا ۳۰ هزار حافظ کل قرآن قدر متیقن است و رقم های بالاتری نیز گفته می شود.

زمانی فضای ایران و جامعه شیعی متهم به کم توجهی به حفظ قرآن بود و این رقم ها جریان قابل توجهی را در فضای مناسبات ما در جهان اسلام پدیده آورده است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه تلاوت قرآن، قاریان ما در فضای جهان اسلام جایگاه متمایز و ممتازی را پیدا کرده اند. در همه مسابقات بین المللی که در جهان اسلام برگزار می شود، قاریان ایرانی مقامات ویژه ای را پیدا می کنند و شاخص هستند. 

 دیپلماسی اثرگذار از طریق تلاوت و حفظ قرآن
وی ادامه داد: بخشی از دیپلماسی عمومی ما از طریق تلاوت برجسته قاریان و حافظان پدید می آید و یک دیپلماسی روان و قابل توجه و اثرگذاری بوده و هست و همینطور در حوزه های دیگر که فرصت های قابل توجهی را برای خدمت به قرآن کریم بوجود آورده است. 
صالحی با تشریح فرصت و امکان بهره‌برداری از فضای مجازی برای تولید و ارائه فعالیت‌های قرآنی و بسترها و زیرساخت‌های نوین آن، افزود:  چند سالی است که در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقدمات سامانه جامع قرآن کریم فراهم آمده و در حوزه محصولات و خدمات در حال بهره برداری است تا بتواند زیرساخت هایی را عرضه بدارد. 
رئیس کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی ترویجی قرآنی افزود: در همین شرایط کرونایی این فضا کاملا خودش را نشان داد. مثلا در آزمون قرآن و عترت که به شکل سالانه برگزار می شد، امسال بیش از ۱۲۰ هزار نفر ثبت نام کردند تا داوطلبان به صورت مجازی آزمون بدهند. 
صالحی ادامه داد: برنامه های قابل توجهی در سال کرونایی در فضای مجازی و به ویژه در حوزه قرآنی شکل گرفت که هم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای حاکمیتی و عمومی و هم بخش وسیعی از موسسات مردمی بستر فضای مجازی را به عنوان یک بستر قابل توجه برای تولید و عرضه بکار گرفتند. 
وی افزود: برنامه خانه های قرآنی در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در فضای مجازی انجام شد و برنامه های قرآنی وسیعی مانند چلچراغ آسمانی و ده ها برنامه دیگر را در فضای مجازی داشتیم که به شکل جشنواره و تولیدات در فضای مجازی برگزار شد. 
صالحی اضافه کرد: البته بسترهایی از قبل وجود داشت و بستر فضای مجازی که اخیرا گستره آن وسیع تر شده و شرایط کرونایی نیز به استفاده های بیشتر از این فضا کمک کرده است. 

خادمان قرآن کریم الگویی برای فعالیت های قرآنی هستند
وی افزود: همه این اتفاقات ایده تجلیل از خادمان قرآن کریم را به وجود آورده که اکنون دوره بیست و چهارم و بیست و پنجم را پشت سر می گذاریم تا به شکل سالانه از خدمات و فعالیت های متنوع قرآنی که عناصر برجسته در حوزه های مختلف مانند پژوهش، حفظ، تلاوت، هنر یا فضاهای دیگر عرضه می کنند تقدیر شود و این افراد به عنوان الگوهایی برای فعالیت های قرآنی به جامعه قرآنی کشور و جهان معرفی شوند.

هفته گذشته عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با ایرنا از برگزاری مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داده بود. 

در این جلسه گزارشی از روند انتخاب خادمان قرآن کریم و اجمالی از فعالیت های معاونت قرآن و عترت در ارتباط با این نهاد مردمی ارائه شد.

خادمان انتخاب شده در این دو دوره از رشته های حفظ قرآن، قرائت، خوشنویسی و کتابت قرآن، امور هنری، مدیریت قرآنی، آموزش و داوری و همچنین تحقیق و پژوهش های قرآنی هستند که الواح افتخار خود را از حسن روحانی رییس جمهوری دریافت خواهند کرد. با افزوده شدن خادمان این دو دوره که مجموعا ۱۸ نفر از چهره های شاخص فعالیت های گوناگون قرآنی هستند، تعداد خادمان قرآن کریم به ۲۵۳ نفر افزایش خواهد یافت.

به گفته دکتر فقهی زاده معاون قران و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مقدمات لازم برای برگزاری بیست و ششمین دوره تکریم و معرفی خادمان قرآن کریم جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۰ فراهم شده است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد در ماه مبارک رمضان و قبل از پایان یافتن خدمتگزاری دولت دوازدهم مراسم تکریم از آنان نیز برگزار شود.

۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۳۸