اخبار

چهل و نهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با حضور معاون قرآن و عترت برگزار شد

چهل و نهمین جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با حضور معاون قرآن و عترت برگزار شد
دکتر فقهی زاده : مصوبه شورای توسعه فرهنگ‌ قرآنی همین چیزی است که ما بر روی آن‌ تأکید داریم. یعنی شورای فرهنگ عمومی در سطح استان‌ها فعالیت‌ داشته باشد و دستورهای متعدد قرآنی را در یکایک جلسات خود پیگیری کند.
به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، به نقل از ایکنا عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه در سخنانی با اشاره به اینکه معاونت دو سال و نیم است که بر این موضوع پافشاری دارد، گفت: این پافشاری به علت مصوبه بودن این موضوع در جلسه چهاردهم شورای توسعه فرهنگ قرآنی است. اینکه شورای فرهنگ عمومی باشد و شورای توسعه فرهنگ‌ قرآنی استان‌ها ذیل شورای فرهنگ ‌عمومی فعالیت کند. در جلسه چهاردهم، دبیرخانه شورا مخالف این موضوع بوده است. در دوره گذشته بین رئیس سابق شورای توسعه فرهنگ قرآنی و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی توافقی شکل گرفت و به وزارت کشور و استانداری‌ها ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: مصوبه شورای توسعه فرهنگ‌ قرآنی همین چیزی است که ما بر روی آن‌ تأکید داریم. یعنی شورای فرهنگ عمومی در سطح استان‌ها فعالیت‌ داشته باشد و دستورهای متعدد قرآنی را در یکایک جلسات خود پیگیری کند. یعنی شورای توسعه فرهنگ قرآنی مستقل نباشد و هر چه باشد در شورای فرهنگ عمومی باشد. دو سال و نیم است به اسم مصوبه در استان‌ها عمل شده است و اتفاقاً بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما بر این باور هستیم طبق قانون عمل کرده‌ایم و اکثر قریب به اتفاق اعضا بر مصوبه جلسه چهاردهم تأکید کردند، اما صورت جلسه با دقت کافی منعکس نشد و لذا نامه‌ای به رئیس شورای توسعه نگارش یافت و قرار شد در دستور کار شورا قرار بگیرد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: با توجه به توضیحات بالا تقاضای ما این است که مانند دو جلسه چهاردهم و چهل و پنجم، اولاً بر توسعه تشکیلاتی نداشتن تأکید شود و شورای فرهنگ عمومی استان‌ها کماکان دستورات قرآنی و غیر قرآنی را همزمان بررسی کنند. اگر‌ در مواردی لازم شد کار گروهی معین شود تا مهمان خاصی از قرآنیان برجسته دعوت کنند.‌ چیزی که در استان‌ها در حال حاضر انجام می‌شود و تاکنون مشکلی با آن نداشته‌ایم.

در ادامه هر کدام از اعضا نظرات خود در مورد این دستور را بیان کردند. از جمله این نظرات ارائه پیشنهاد عضویت سه نفر از فعالان قرآنی استان در شورای فرهنگ عمومی، تهیه یک پیشنهاد مشترک بین شورای توسعه و وزارت ارشاد برای رسیدن به یک شکل واحد و تشکیل شورای توسعه فرهنگی قرآنی استانی در برخی استان‌های خاص بود.

در نهایت و پس از طرح مباحث گوناگون مقرر شد تا گفت‌وگوها در این زمینه برای رسیدن به یک طرح مشترک ادامه داشته باشد و تا آن زمان مباحث قرآنی استان‌ها در شورای فرهنگ عمومی پیگیر شود.

۸ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۵۴