اخبار

فقهی زاده: پیروزی انقلاب اسلامی یک رنسانس توجه و ترویج به فرهنگ قرآنی محسوب می شود

فقهی زاده: پیروزی انقلاب اسلامی یک رنسانس توجه و ترویج به فرهنگ قرآنی محسوب می شود
آئین رونمایی از چهار ویژه‌نامه قرآنی با محوریت قرآن و گام دوم انقلاب به چهار زبان انگلیسی، اردو، عربی و ترکی آذری در محل معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چهار ویژه‌نامه به زبان غیرفارسی با محوریت قرآن با حضور معاون قرآن و عترت وزیر و مدیر عامل فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی و جمعی از مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات امروز،  ۳۱ اردیبهشت ماه در معاونت قرآن و عترت رونمایی شد.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حرکت سازنده و رو به رشد قرآنی را در نظام جمهوری اسلامی ایران از افتخارات جامعه قرآنی برشمرد و بر فعالیت های صورت گرفته در معاونت قرآن و عترت طی سالهای اخیر اشاره کرد گفت: در آغاز حضور من در معاونت عترت و قرآن این بحث را مطرح کردند که معاونت قرآن و عترت در چهارچوب معاونت های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک معاونت کاملا اسلامی و غیر فقهی است به این معنا که قرآن کریم بزرگترین وجه اشتراک همه مسلمانان جهان می باشد. قرآن اصلی ترین نظام نامه در بین همه مذاهب و فرق اسلامی است؛ همین طور محبت اهل بیت که یک سرمایه گرانقدر برای همه مذاهب اسلامی محسوب می شود و حب اهل بیت در همه مذاهب اسلامی یک واجب قطعی شرعی می باشد لذا ما حتی در منطقه جغرافیایی ایران اسلامی و در این معاونت نیز به دنبال تشدید اختلافات میان فرق مختلف نیستیم. ما به عنوان این دو سرمایه گرانقدر که مشترک بین تمام جهان اسلام است به این یادگار حضرت رسول (ص) توجه کرده و عمل می کنیم.
 معاون قرآن و عترت در ادامه افزود: عمل همه ما در سال های متمادی نشان دهنده این امر مهم است. هرگز هیچ یک از بزرگان و مسئولان ارشد معاونت قرآن و عترت میل و علاقه ای به چنین رفتارهایی نداشتند البته ما مفتخریم که بیش از سایر مذاهب اسلامی به این حوزه گرانقدر توجه داشته ایم و فراتر از این عملی در تحریک احساسات مذاهب دیگر نداریم و مسیری که ما انتخاب کردیم، مسیر امامان معصوم (ع) و سپس مسیر بزرگان جمهوری اسلامی ایران که در رأس آنها امام راحل و مقام معظم رهبری قرار دارند، می باشند.
 وی تصریح کرد: ما نباید تصور کنیم که فقط قرآن کریم و اهل بیت مشترک بین ما و جهان اسلام است. تعداد زیادی از روایات مشترک بین شیعه و سنی وجود دارد به طوری که مجمع جهانی اهل بیت بیش از 30 جلد کتاب را منتشر کرد که از روایات مشترک شیعه و سنی می باشد. همچنین روایات زیادی هم در طرق شیعه از اهل بیت (ع) نقل شده است که در میان اهل تسنن نیز وجود دارد لذا آن چیزی که مهم است، بن مایه های موضوعی و محتوایی مشترک بین این دو است؛ بنابراین این سرمایه عظیم از اعتقاد، عاطفه و سرمایه های فرهنگی اگر هر جای دیگر بود، می توانست تحولات بیشتری را در روابط ملت های مسلمان ایجاد کند.
 فقهی زاده با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیشترین اهتمام و تاکید را در میان جهان اسلام به قرآن کریم نشان داده است، بیان کرد: هفته قرآنی که جمهوری اسلامی ایران سال گذشته در هندوستان برگزار کرد، این برنامه مایه تعجب بسیاری از هندوها قرار گرفته بود. آنها اظهار تعجب می کردند که مگر می شود یک نظام سیاسی که باید بیشترین دغدغه هایش مسایل سیاسی و انقلابی باشد تا این حد به حوزه فرهنگ دینی اهتمام بورزد.
 معاون قرآن و عترت وزیر در ادامه افزود: پیروزی انقلاب اسلامی یک رنسانس توجه و ترویج به فرهنگ قرآنی محسوب می شود. صدها و هزاران رساله دانشگاهی درخور در حوزه های گوناگون مطالعات بنیادی، میان رشته ای و کاربردی در جمهوری اسلامی ایران بر محور معارف قرآن و عترت شکل گرفته است ولی افسوس که همه اینها زمینه انتشار پیدا نمی کنند و اگر هم انتشار یابند به هیچ عنوان به اتاق های فکر و حوزه های مدیریت کلان که خروجی مثبتی داشته باشند، راه نمی یابند لذا امیدواریم نگرش موجود در گام دوم انقلاب نقطه قوتی برای این مهم باشد.
 فقهی زاده اظهار کرد: من خوشحالم که این رونمایی و تدوین آثار دوازده گانه اشاره شده با محوریت بیانیه گام دوم انقلاب بر محور قرآن کریم که اصلی ترین نظامات فرهنگی در جمهوری اسلامی ایرانی است، شکل بگیرد لذا بنده بیانیه گام دوم انقلاب را منشور امید، حرکت و پیشرفت در زمینه های گوناگون فقهی می دانم و به گمانم بتوانیم حوزه فعالیت آن را از حوزه جغرافیایی ملی کشور خودمان هم فراتر ببریم و ارتباط بین المللی جمهوری اسلامی ایران را بیشتر از گذشته تقویت کنیم.
 وی اظهار کرد: از همکاری خالصانه و تخصصی معاونت فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات به ویژه بنیاد بین المللی الهدی کمال تشکر و قدردانی را در این زمینه داریم.
۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۳۵