اخبار

اهم اقدامات دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت در سال 98تشریح شد /همدلی ها در فعالیت های حوزه قرآن و عترت بیشتر شده است

اهم اقدامات دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت در سال 98تشریح شد /همدلی ها در فعالیت های حوزه قرآن و عترت بیشتر شده است
اصغر امیرنیا ضمن تشریح فعالیت های دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 98 گفت: امروز با وجود مشکلات، همدلی ها در فعالیت های حوزه قرآن و عترت بیشتر شده است. نیاز مردم به فعالیت های قرآنی را بیشتر احساس کرده ایم.
به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اصغر امیرنیا در گفتگو با ایرنا گفت: با وجود بعضی از امتحان های الهی در سال گذشته تلاش کردیم تا برنامه های حوزه قرآن و عترت را با جنبه آرامش بخشی برای مردم به ویژه در استان های خوزستان، لرستان و گلستان که به دلیل وقوع سیل آسیب دیده بودند، تدارک ببینیم.

وی افزود: با توجه به محدودیت های اعتباری برخی برنامه های قرآن و عترت به صورت یک سال در میان در استان های مختلف برگزار می شود ولی در سال ۹۸ برای التیام بخشی به مردم این استان ها برنامه های مختلفی اجرا شد.

این مقام مسئول اضافه کرد: با این وجود در ۱۷ استان برنامه های متعددی را طراحی کردیم و همچنین در ۲۶ استان توانستیم جشن رمضان را همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار کنیم.  

وی از فعالیت های ارائه شده در جشن رمضان سخن گفت و افزود: در این برنامه ها آثاری از هنرهای تجسمی و غرفه های عفاف و حجاب را در کنار تدبر در قرآن داشتیم و همچنین نشست های تخصصی علمی با موضوع نماز، سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی برگزار شد.

امیرنیا افزود: اجرای شب های شعر، نمایش خیابانی، تقدیر از فعالان قرآنی و عترتی و برگزاری مسابقه قرآن و نهج البلاغه را در استان های مختلف داشتیم و طی یک ماه در مدت برگزاری جشن رمضان، به صورت روزانه یک سوال در ۱۷ استان مطرح می شد و مردم ۱۱۳ شهرستان نیز از طریق شبکه های تلویزیون استانی در این مسابقات شرکت می کردند.

وی افزود: البته برخی از نمایشگاه های استانی در ماه رمضان برگزار نشد و استان های قزوین و کرمان بعد از ماه مبارک رمضان این نمایشگاه را برپا کردند که با استقبال خوبی نیز روبرو شد.

امیرنیا ادامه داد: سال گذشته شاهد برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن در مشهد بودیم که قرار است این نمایشگاه امسال در تبریز برگزار شود ولی با توجه به وضعیت فعلی و شیوع ویروس کرونا امیدواریم بعد از ماه رمضان برگزار شود.

وی به برپایی هفته های قرآنی در برخی استان ها اشاره کرد و گفت: این هفته ها در استان های کهگیلویه و بویر احمد، مرکزی و به ویژه سیستان و بلوچستان برگزار شد. چون سیستان و بلوچستان جزو استان هایی است که در آن سالانه فعالیت هایی برای افزایش شور و نشاط اجتماعی و برادری میان اهل سنت و شیعه برگزار می شود.

امیرنیا افزود: هفته قرآنی در اصفهان برای اولین بار برگزار شد ولی هنوز مراسم اختتامیه در برخی از این استان ها برگزار نشده و امیدواریم از پس از عادی شدن وضعیت، شاهد برگزاری این مراسم نیز باشیم.

مدیر کل دفتر تبلیغ و ترویج فعالیت های قرآنی اظهار داشت: سال گذشته جشنواره آیات در استان آذربایجان شرقی در رشته آوا و نغمات برگزار شد و شاهد برپایی این جشنواره در رشته نگارگری در استان گلستان بودیم.

وی افزود: در استان لرستان رشته موشن گرافی، استان کردستان رشته نغمه های محمدی، استان خراسان شمالی رشته تئاتر، استان خراسان جنوبی رشته داستان نویسی و در استان بوشهر نیز رشته فیلم کوتاه و مستند برگزار شد که اختتامیه رشته های فیلم و داستان نویسی به امسال موکول شد.

مدیر کل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت افزود: این معاونت سالانه تعداد قابل توجهی قرآن در اختیار مردم می گذاشت و در سال ۹۸ بیش از ۱۲ هزار نسخه از قرآن کریم اهدا شد و اقلام فرهنگی نیز در حد مقدورات فرستادیم.

وی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در دهه فجر اظهار داشت: درحدود ۱۱۴ شهرستان با موضوع قرآن و عترت در ایام الله دهه فجر برنامه داشتند که با توجه به شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی برنامه های متعددی در استان ها اجرا شد.

مشارکت در جشنواره صراط نور سبزوار یا حضور در جشنواره زیبانوسی در اصفهان و مشارکت در جشنواره ۱۱۴ ثانیه ای که توسط ایکنا برگزار شد، از دیگر فعالیت های دفتر تبلیغ و ترویج بود.

امیرنیا همچنین درباره فعالیت های بین المللی معاونت قرآن به برپایی هفته قرآن و عترت در هند در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: یک  نشست با حضور اندیشمندان و مفسران در حیدرآباد برگزار شد و یک نشست علمایی نیز آنکارا پایتخت ترکیه داشتیم.

امیرنیا پس از ارائه گزارشی از عملکرد دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۹۸ در خصوص اقدامات معاونت قرآن و عترت پس از شیوع ویروس کرونا و فضای حاکم بر کشور گفت: با وجود مشکلات، همدلی ها در فعالیت های حوزه قرآن و عترت بیشتر شده است. چون نیاز مردم به فعالیت های قرآنی را بیشتر احساس کرده ایم.

وی افزود: ای کاش تمام دستگاه های متولی فعالیت های قرآن و عترت در کنار هم بودند و هم افزایی داشتند. چون هر گونه فعالیتی از سوی هر نهادی در این زمینه لازم است و زمینه این تلاش ها به گونه ای ا ست که هر فعالیتی صورت گیرد، معتقدیم باز هم کم است.

امیرنیا بر تجمیع فعالیت های قرآنی تاکید کرد و افزود: البته اگر متولیان مربوطه از بخشی نگری دست بردارند و صرفا توسعه و ترویج قرآن و سیره اهل بیت درنظرشان باشد، آن زمان بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و تاثیر فعالیت ها بیشتر خواهد شد و اگر برخی مشکلات مربوط به قانون باشد، قوانین را نیز می توان اصلاح کرد.

وی با اشاره به مشکلات فعالیت های قرآنی به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: امسال جشنواره آیات را برگزار خواهیم کرد و برنامه ریزی های لازم برای اجرای این جشنواره در نیمه دوم سال صورت خواهد گرفت.

امیرنیا به برگزاری طرح خانه های نورانی در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: فعالیت هایی برای ماه مبارک رمضان به ویژه در فضای مجازی درنظر گرفته شده و محورهای آن مشخص شده و به زودی خبرهای تکمیلی اعلام خواهد شد.

وی اضافه کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا و ایجاد قرنطینه خانگی افق جدیدی بوجود آمد و فرصتی فراهم شد تا استفاده بهتری از فضای مجازی داشته باشیم. چون تاکنون در فعالیت های قرآنی کمتر به آن اهمیت داده می شد ولی اکنون ضرورت استفاده از این فضا مشخص شده است. 

۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ۲۲:۳۸