اخبار

در خانه بمانیم / با آغاز بهار 1399 تمامی خانه های ایرانی نورانی می شود

در خانه بمانیم / با آغاز بهار 1399 تمامی خانه های ایرانی نورانی می شود
مشاور ارتباطات و ساماندهی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرای طرح "خانه‌های نورانی" در فضای مجازی از اول تا ۳۱ فروردین خبر داد .

به گزارش روابط عمومی معاونت قران و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مرتضی خدمتکار در گفت وگو با خبرنگار معارف ایرنا گفت: با توجه به وضعیت ایجاد شده در یک ماه اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی مردم، تصمیم گرفتیم تا فعالیت های دینی و قرآنی را از فضای فیزیکی موجود به فضای مجازی انتقال دهیم و طرح خانه های نورانی در راستای توسعه فعالیت معنوی و قرآنی در فضای مجازی اجرا می شود.

وی افزود: امروز تمام فعالیت های مردم تقریبا در گوشی های تلفن همراه دنبال می شود و بسیاری از افراد در طول شبانه روز با تلفن همراه، علاقه های خود را دنبال می کنند. ما نیز به عنوان متولی در حوزه فرهنگ و فعالیت های قرآنی و دینی به ویژه با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب برای فعالیت در فضای مجازی، وظیفه داریم که در این حوزه فعالیت بیشتری داشته باشیم.

خدمتکار اضافه کرد: تولید محتوا و انتشار و همچنین بازنشر محتوای قرآنی را به صورت جدی در فضای مجازی دنبال می کنیم و از همان زمانی که عبدالهادی فقهی زاده معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عهده گرفت، این موضوع به عنوان یکی از رویکردهای مهم شمرده شد

وی افزود: اگرچه در گذشته حمایت هایی از برنامه های قرآنی در فضای مجازی داشتیم ولی طرح خانه های نورانی به عنوان اولین کار رسمی برای حضور جدی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است. البته چون در آغاز طرح هستیم ممکن است مشکلات و ضعف هایی در مسیر اجرا بوجود آید ولی تلاش می کنیم تا با آسیب شناسی طرح، اصلاحات لازم انجام شود.

مشاور ارتباطات معاونت قرآن ادامه داد: بخشی از برنامه های این طرح، تولیدی است که به سفارش این معاونت صورت می گیرد و برخی نیز بازتولید محتوایی است که از طریق جشنواره های مختلف آیات در سه سال گذشته تولید شده است. البته راهبری این طرح با این معاونت است ولی مجموعه های مردمی کار را تولید می کنند و پخش و بازنشر آن نیز به عهده سازمان های مردم نهاد است.

وی با اشاره به بهره گیری از ظرفیت رسانه ها به ویژه صدا و سیما گفت: رادیو قرآن در ساعت های مختلف برنامه های طرح خانه های نورانی را پوشش رسانه ای می دهد و شبکه قرآن نیز اعلام آماگی کرده تا برنامه هایی را پخش کند.

به گفته خدمتکار، این طرح از اول تا ۳۱ فروردین با همکاری و مشارکت رادیو قرآن و شورای عالی قرآن اجرا می شود و علاقه مندان می توانند در شبکه های مجازی مانند اینستاگرام، بله، ایتا و سروش ثبت نام کنند.

خدمتکار افزود: با توجه به این که بیشتر فعالان قرآنی دارای گروه های فعال در شبکه های اجتماعی هستند از فعالان و مدیران موسسات قرآنی انتظار داریم تا به معرفی هشتک (کلیدواژه) خانه های قرآنی در فضاهای مختلف بپردازند و زمینه حضور بیشتر مردم به ویژه نوجوانان و جوانان فراهم شود.

وی ادامه داد: در سال های گذشته آثار هنری و پژوهشی مفیدی شامل آثار مکتوب، دیجیتال، کلیپ و فیلم های کوتاه در موسسات و مراکز قرآنی تولید شده که شاید تاکنون امکان معرفی آن فراهم نشده و خانه های نورانی فرصت خوبی برای معرفی این آثار به جامعه مخاطب است. 

خدمتکار با اشاره به برنامه های این طرح گفت: مسابقه معارفی قرآن و عترت شامل تلاوت و حفظ قرآن، معارف و تفسیر قرآن، اخلاق در قرآن، معارف نهج البلاغه و معارف صحیفه سجادیه است و هر روز پنج کلیپ دو دقیقه ای در قالب یک بسته معارفی در فضای خانه های نورانی منتشر می شود تا افراد بتوانند از این معارف استفاده کنند.

وی اظهار داشت: در کنار انتشار این معارف، مسابقه خانه های نورانی برگزار می شود و هر روز پنج سوال مطرح می شود که از هر کلیپ یک سوال مطرح خواهد شد و هر روز به ۱۰ نفر به قید قرعه جوایزی اهدا می شود.

خدمتکار اضافه کرد: این مسابقه به صورت خانوادگی طراحی شده تا همه افراد خانواده بتوانند با مشارکت یکدیگر در آن شرکت کنند و ۱۰ جایزه ویژه به خانواده هایی اهدا می شود که در تمام ۳۰ روز این مسابقه شرکت کرده باشند و بیشترین امتیاز را کسب کنند.

وی پخش زنده تلاوت های قاریان ممتاز بین المللی کشورمان را بخشی از این طرح دانست و گفت: هر روز به مدت ۲۰ دقیقه قبل از اذان مغرب تلاوت زنده یکی از قاریان ممتاز به عنوان تلاوت اذانگاهی در اینستاگرام را خواهیم داشت.

خدمتکار افزود: با توجه به این که امکان و فرصت دید و بازدید حضوری برای جامعه قرآنی و مردم فراهم نیست از بستر خانه های نورانی امکانی فراهم می شود تا ارتباط میان مردم و چهره های قرآنی ایجاد شود و گپ و گفت های صمیمی با نخبگان و پیشکسوتان قرآنی را در برنامه داریم.

وی اضافه کرد: با توجه به فرصت ایجاد شده که با شعار «در خانه بمانیم» همراه است، بهترین استفاده را می توان از اوقات فراغت داشت که این کار با آموزش های مجازی پیش بینی شده و علاقه مندان می توانند به درگاهی که در خانه های نورانی پیش بینی شده مراجعه کنند و از همان لحظه آموزش ها قابل ارائه است.

به گفته خدمتکار معرفی قاریان ممتاز و نوجوان در طول این ایام یکی از برنامه های خانه های نورانی است و فرازهایی از ناب ترین تلاوت های این قاریان پخش می شود و مردم با توجه به علاقه خود می توانند بهترین و زیباترین تلاوت را انتخاب کنند که در پایان دوره جوایزی به بهترین تلاوت تعلق می گیرد.

وی افزود: جلسات آموزشی قرائت قرآن با حضور اساتید برجسته در طول فروردین برگزار می شود تا مردم بتوانند به صورت مجازی نکات تجویدی و صوت و لحن را با اساتید در میان بگذارند و اساتید مانند یک جلسه واقعی این جلسات را در بستر فضای مجازی مدیریت کرده و نکات مورد نظر خود را به مخاطبان ارائه می دهند.

 

۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ۱۱:۲۱