اخبار

در حاشیه جشنواره رساله‌ها و مقالات برتر قرآنی؛

عبدالهادی فقهی زاده: کاربردی سازی مطالعات میان رشته ای از اهداف اصلی جشنواره رساله‌ها و مقالات برتر قرآنی بود

عبدالهادی فقهی زاده: کاربردی سازی مطالعات میان رشته ای از اهداف اصلی جشنواره رساله‌ها و مقالات برتر قرآنی بود
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: پرداختن مطالعات میان رشته ای ، هم از جهت علمی ما را از حصر گرایی خارج می کند و هم از نظر اجتماعی از این مطالعات در جامعه دینی در سایه تعالیم و آموزه های قرآنی و اهل البیت بهره می بریم.

روابط عمومی معاونت قرآن و عترت: جشنواره رساله‌ها و مقالات برتر قرآنی با تقدیر از نفرات برتر با حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اساتید دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران به کار خود پایان داد. این جشنواره به همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدف ایجاد انگیزه و تشویق دانشجویان و محققان نسبت به نقش‌آفرینی در حوزه کاربردی سازی مطالعات قرآنی برگزار شد. در مراسم اختتامیه این جشنواره که با حضور عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار شد از برترین های جشنواره رساله‌ها و مقالات برتر قرآنی به این شرح تقدیر شد: در  بخش رساله روح الله شفیعی، فاطمه حبیبی و علیرضا افضلی به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند و صاحب لوح تقدیر و جایزه نقدی شدند. در بخش مقالات نیز کیوان احسانی و ابراهیم مرتضوی به ترتیب اول و دوم شدند و صدیقه معینی فر شایسته تقدیر شد.

 دکتر عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این جشنواره در گفتگویی کوتاه گفت: یکی از مهمترین کارهای این جشنواره  ضمیمه کردن مقالات به جشنواره و محور قرار دادن آن و کاربردی سازی مطالعات میان رشته ای بود. وی گفت:  ویژگی مهم این جشنواره ارتباط میان مطالعات مختلف سنتی و مطالعات کاربردی و بنیادی است.

دکتر فقهی زاده افزود:  پرداختن  مطالعات میان رشته ای ، هم از جهت علمی ما را از حصر گرایی خارج می کند و هم از نظر اجتماعی از این مطالعات در جامعه دینی در سایه تعالیم و آموزه های قرآنی و اهل البیت بهره می بریم.

وی افزود: این هدف میسر نمی شود مگر در سایه مطالعات هدفمند و روشمند و با روش های متداول در زمینه مطالعات میان رشته ای که بطور طبیعی در رشته های علوم انسانی ضرورت های مهمی برای آن وجود دارد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد:  در زمینه مطالعات دینی و مطالعات علوم اجتماعی که نیاز اجتماعی، هم مقتضی آن است در دهه اخیر گامهای مهمی برداشته شده  و در دهه اخیر شتاب بیشتری نیز به خود گرفته است. وی افزود: مطالعات و تک نگاری های ارزشمندی در این زمینه  بخصوص در حوزه علوم انسانی و حوزه خاص علوم قرآنی انجام  پذیرفته،  و خوشبختانه اکنون  به جایی رسیده ایم که با تعیین این محور اساسی یعنی کاربردی سازی مطالعات میان رشته ای برای جشنواره رساله ها و مقالات برتر قرآنی می توانیم به ظهور یک جریان برجسته ای در این حوزه دست پیدا کنیم.

خانم دکتر قاسم احمد نیز در پایان جشنواره رساله‌ها و مقالات برتر قرآنی در گفتگویی گفت: این جشنواره با رویکرد کاربردی سازی مطالعات میان رشته ای را برگزار شد و هدف از برگزاری آن  عبور از مباحث نظری است تا بتوانیم از مطالعات در موضوعات قرآنی بهره بیشتری برده و از این مطالعات در حوزه مطالعات قرآنی و تبلیغی و ترویجی  استفاده کنیم.

معاون دفتر آموزش و توسعه مشارکت های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد:  در حوزه فعالیتهای قرآنی نیازمند آن هستیم که شکاف بین مطالعات نظری و حوزه اجرا  را برداریم.

 وی افزود:  حدود یکصد اثر از سطح کشور دریافت کرده ایم؛ نیازمند مباحثی هستیم که بتوانیم در حوزه کاربرد و  و فعالیتهای تبلیغی و ترویجی  از آن استفاده کنیم و فعالیتها را غنی کنیم پژوهش های خوبی به دست ما رسیده است و هدف این است که با دریافت این آثار بانک اطلاعات مان را در این زمینه پربارتر کنیم  و از آنها در حوزه اجرا بهره بگیریم.

وی افزود:  امسال دومین جشنواره با این محوریت  به انجام رسیده است و امیدواریم در سالهای آینده با قدرت و بدون محدودیت زمانی  بیشتری  پیگیری شود.


۱۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۲۷