اخبار

دکتر عبدالهادی فقهی زاده : علامه سیدجعفر مرتضی عاملی نگرشی کاربردی و آثار گرانمایه ای در تاریخ و سیره ائمه اطهار داشت

دکتر عبدالهادی فقهی زاده : علامه سیدجعفر مرتضی عاملی نگرشی کاربردی و آثار گرانمایه ای در تاریخ و سیره ائمه اطهار داشت
دکتر فقهی زاده: علامه سیدجعفر مرتضی عاملی یک متخصص تاریخ اسلام و تشیع و سیره‌نگار شیعی حوزه علمیه قم و لبنان است و آثار درخشانی در باره بعضی از ائمه بزرگوار به رشته تحریر درآورده اند که همانند آن در میان آثار علمی دینی کم نظیر است.در باره آثار ایشان به جرات می توان گفت که جزءمفاخر سیره نویسی جهان اسلام محسوب می شود.

دکترعبدالهادی فقهی زاده دوشنبه ششم آبانماه در هنگام ظهر بین الصلاتین، به مناسبت درگذشت آیت الله علامه سیدجعفر مرتضی عاملی در جمع کارکنان معاونت قران و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی به شرح خدمات علمی وی پرداخت و گفت: علامه سیدجعفر مرتضی عاملی مورخ بسیار برجسته ای بودند که در طول عمر با برکتشان خدمات علمی بسیار گرانقدری در باره ائمه بزرگوار انجام داد. معاون قرآن و عترت با اشاره به نگارش کتاب زندگی سیاسی امام رضا(ع) تصریح کرد: یکی از آثار بسیار درخشان ایشان «الحیاه السیاسیه للامام الرضا(ع)» است، که کتابی تاریخی-تحلیلی بوده و شرحی دقیق درباره زندگی سیاسی امام رضا(ع) و مسئله ولایتعهدی است و در واقع زندگی سیاسی هشتمین امام را روایت می کند.

دکتر فقهی زاده افزود: علامه سیدجعفر مرتضی عاملی یک متخصص تاریخ اسلام و تشیع و سیره‌نگار شیعی حوزه علمیه قم و لبنان است و آثار درخشانی در باره بعضی از ائمه بزرگوار به رشته تحریر درآورده اند که همانند آن در میان آثار علمی کم نظیر است.در باره آثار ایشان به جرات می توان گفت که جزءمفاخر سیره نویسی جهان اسلام محسوب می شود؛ بعنوان مثال کتاب اَلصَّحیح مِنْ سیرَةِ النّبیِّ الْاَعْظَم(ص) کتابی به زبان عربی در باره سیره پیامبر اکرم(ص) و تاریخ اسلام است که از این عالم دینی برجای مانده است.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: آنچه علاوه بر اینها دارای اهمیت است این است که ایشان روحانی بسیار برجسته و دانشمند متواضعی بودند که حق بزرگی برگردن علوم دینی بویژه تاریخ و سیره نگاری ائمه اطهار(ع) دارند و اتفاقا در شب رحلت حضرت رسول گرامی و شب شهادت امام حسن مجتبی(ع) رحلت کرده اند.

دکتر فقهی زاده با اشاره به دیدار خود با آیت الله علامه جعفر مرتضی تصریح کرد: سالها پیش یکبار خدمت ایشان رسیدم و عرض کردم که کتاب اَلصَّحیح مِنْ سیرَةِ النّبیِّ الْاَعْظَم(ص) شما را مطالعه کرده ام؛ و سپس جوانبی از کتاب را برای ایشان برشمردم و عرض کردم که آنها را خیلی مهم می دانم. ایشان نیز خوشحال شدند و گفتند که برای من جای خوشحالی است که این کتاب به سطوح عالی دانشگاهی راه پیدا کرده است.

دکتر فقهی زاده در خاتمه تصریح کرد: علامه عاملی به انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(رض) و مقام معظم رهبری ارادت خاصی داشتند و در روزآمد کردن علوم دینی و تاریخ و سیره نگاری ائمه اطهار با نگرشهای کاربردی نقش مهمی را ایفا کردند و اکنون با فقدان ایشان مصداق روایت شریفی قرار گرفته اند که می فرماید: اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لایسه ها شیء وی گفت: امیدواریم که به لطف خداوند شاگردان ایشان راه این عالم مجاهد را در عرصه تحقیقات علوم دینی ادامه دهند و منشاء خدمات بزرگی برای اسلام عزیز شوند. از خداوند می خواهم که به درجات این عالم وارسته بیافزاید و ایشان را با اجداد طاهرینش حضرت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا (ع) محشور فرماید.

لازم به ذکر است که آیت الله علامه سید جعفر مرتضی عاملی عالم دینی، متخصص تاریخ اسلام وتشیع، سیره‌ نگار شیعی وازعالمان حوزه علمیه قم و لبنان بود. وی کتاب‌هایی درزمینه سیره اهل البیت(ع) تالیف کرده که الصحیح من سیرة النبی الاعظم و ماساة الزهرا(س) از جمله این آثار است.از فعالیت‌های مهم جعفر مرتضی در سال‌های اقامت در قم، می‌توان به پژوهش در زمینه‌های مختلف تاریخ و عقاید شیعه، راه‌اندازی مدرسه علمیه جبل عاملی ها و تدریس برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس اشاره کرد. وی طی ۲۵ سال سکونت در شهر قم ضمن حمایت از ایدئولوژی انقلاب اسلامی به تربیت طلاب لبنانی پرداخت و مباحثی در حکومت از سیره اهل بیت تدوین کرد.وی پس از ۲۵ سال اقامت در قم، به سوی وطن خود رهسپار شد و تلاش‌های علمی، پژوهشی و تربیتی خود را در جنوب لبنان که آن زمان در اشغال رژیم صهیونیستی بود ادامه داد. وی در این سال‌ها علاوه بر پژوهش در زمینه تاریخ و تأسیس مرکزی تحقیقاتی در بیروت، به برگزاری جلسات مختلف برای جوانان شیعه لبنانی همت گماشت و نسلی از فعالان مذهبی در میان شیعیان لبنان به وجود آورد.

آیت‌الله علامه سید جعفر مرتضی عاملی یکی از برجسته‌ترین سیره‌نگاران در جهان اسلام بود. روش اجتهادی او در تاریخ و سیره‌نگاری، طرحی نو در حوزه‌های علمیه و همچنین در میان پژوهشگران علوم دینی درانداخت.آثار علامه در حوزه تاریخ البته در میان دیگر شاخه‌های علوم دینی نیز تأثیرگذار بود. به طور کل به باور بسیاری از منتقدان آثار علامه سید جعفر مرتضی در دفاع از حریم تشیع و معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام و نیز پیراستن و تصحیح دیدگاه‌ها نسبت به حوادث و رویدادهای تاریخ اسلام جایگاه بلندی دارند.

تتبّع وسیع، ارزیابی دقیق، ریشه‌یابی هوشمندانه از حوادث و سیر آنها، تحریف زدایی و نمایاندن حقایق و واقعیت‌ها، نشان دادن دست‌های جعل و تحریف و افشای چهره‌های مزوّر و فریبگر، از ویژگی‌های برجسته آثار ایشان است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم سیره نگاری علامه مرتضی عاملی در تسلط زیاد او به منابع کهن بویژه منابع اهل سنت است.علامه تعصبی به استفاده صرف از منابع شیعی ندارد و می‌توان گفت که تسلط او بر منابع اهل سنت نیز مثال زدنی است. علامه سیدجعفر مرتضی عاملی در5 آبانماه ۱۳۹۸به رحمت ایزدی پیوست.

۸ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۵۰