اخبار

عزیززاده خبر داد: برگزاری جلسه کمیسیون تبلیغ و ترویج قرآن در اوایل آبان/ توزیع مرحله اول اعتبارات شوراهای استانی

عزیززاده خبر داد: برگزاری جلسه کمیسیون تبلیغ و ترویج قرآن در اوایل آبان/ توزیع مرحله اول اعتبارات شوراهای استانی
مدیرکل دبیرخانه کمیسیون فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن از برگزاری جلسه این کمیسیون در اوایل آبان‌ماه خبر داد و گفت: مرحله اول توزیع اعتبارات شوراهای استانی انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،محمدمهدی عزیززاده، مدیرکل دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم  با اشاره به برگزاری جلسه این کمیسیون در اوایل آبان‌ماه، گفت: برگزاری جلسات کمیسیون بر اساس برنامه‌ است و جلسات کارگروه‌های مختلف نیز برگزار می‌شود. جلسات کارگروه‌های نشر و هنر به صورت منظم و بر اساس تقویم برگزار می‌شود. کارگروه بین‌الملل نیز مقداری خارج از تقویم برپا می‌شود. البته در حال پیگیری برای برپایی جلسات آن هستیم.

وی با پرداختن به اینکه از بین تمامی کارگروه‌های این کمیسیون تنها جلسات کارگروه رسانه مقداری نامنظم بوده است،‌ در مورد دلایل برگزار نشدن جلسات آن، افزود: با توجه به تغییر معاون مربوطه، برگزاری جلسات این کارگروه با مشکل مواجه شد و در دوره معاون جدید هنوز جلسات تشکیل نشده است.

عزیززاده در ادامه به مأموریتی که در جلسه قبل کمیسیون تبلیغ و ترویج به دبیرخانه برای بررسی سند مسابقات داده شده است، اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر مشغول بررسی و نهایی‌سازی متن این سند هستیم. تاکنون دو جلسه کارویژه هم برای بررسی این سند برگزار شده است و با توجه به حضور برخی از اعضا در پیاده‌روی اربعین مقرر شده است تا ادامه جلسات به بعد از این ایام موکول شود. پس از پایان یافتن این جلسات جمع‌بندی نهایی را انجام داده و گزارش آن را به کمیسیون ارجاع می‌دهیم تا بتوانیم در جلسه آینده در خصوص سند مسابقات به نتیجه قطعی برسیم.

مدیرکل دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن در پاسخ به این سوال که مخالفت‌هایی با این سند از سوی برگزارکنندگان مسابقات وجود داشته و حتی در جلسات بررسی نیز حضور نیافته‌اند، تصریح کرد: در زمینه مخالفت یا موافقت با سند، طیف‌های مختلفی از نظرات وجود دارد. سند دارای بخش‌های مختلفی همچون ساختار و مفاد است، اما آنچه کار را پیچیده کرده، بحث فرم اجرایی سند است که پیش‌بینی از طریق بنیاد مسابقات صورت گرفته و در این سیستم اجرایی هم ملاحظاتی وجود دارد که در حال جمع‌بندی نظرات هستیم. لذا کارگروه باید در این زمینه تصمیم بگیرد.

عزیززاده در پاسخ به این سؤال که مسئولان برگزاری مسابقات قرآن به دلیل مخالفت‌ با تغییرات اعمال شده در سند در جلسات کمیسیون حضور نمی‌یافتند و به تبع بررسی این موضوع به جلسات آینده موکول می‌شد؛ اگر این غیبت استمرار داشته باشد، باز هم شاهد تعویق در بررسی خواهیم بود؟ بیان کرد:‌ البته این حضور در کارویژه بهتر است و در دو جلسه‌ای که برگزار شده است، مسئول برگزارکننده مسابقات قرآن حضور داشته است و لذا پیش‌بینی می‌شود در جلسه کمیسیون نیز حضور داشته باشند. اگر به دستور جلسه برسیم چه حضور داشته باشند و چه حضور نداشته باشند، مورد بررسی قرار خواهد گرفت. البته بعید است که حضور نداشته باشند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به توزیع مرحله اول اعتبارات شوراهای استانی و آماده بودن برای توزیع مرحله دوم اشاره کرد و گفت: استان‌هایی که در نوبت اول موفق به جذب اعتبار نشده‌اند از حالت نیمه‌فعال خارج شده‌اند و جلسات آنها فعال شده است.

عزیززاده در پایان از شکل‌گیری یک اتفاق خوب خبر داد و بیان کرد: با اصراری که در سیستم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، مقرر شد جلسات حتماً باید در قالب جلسات شورای فرهنگ عمومی باشد و موضوعات باید در چارچوب سیاست‌هایی که شورای توسعه فرهنگ قرآنی ابلاغ کرده است به تصویب این شورا برسد. اتفاق خوب این است که از فرم دستگاهی و هزینه‌کرد بابت فعالیت‌های جاری این اعتبارات خارج شده و اکثر استان‌ها به برنامه‌هایی همچون مطالعات وضعیت‌سنجی و آسیب‌شناسی فعالیت‌ها، تنظیم سند راهبردی و برنامه برای اجرای فعالیت‌ها رو آورده‌اند.

۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۵۳