• اخبار

آیت‌الله سبحانی در پیامی به همایش حضرت خدیجه(س): حضرت خدیجه(س) سرور زنان جهان است

آیت‌الله سبحانی در پیامی به همایش حضرت خدیجه(س): حضرت خدیجه(س) سرور زنان جهان است
پنجمین آیین نکوداشت مقام شامخ ام‌المومنین، حضرت خدیجه کبری(س) به همت مرکز فرهنگی بانوان قرآن‌پژوه امروز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ در شبستان اصلی مصلای بزرگ حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، در این مراسم پیام آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی به پنجمین آیین نکوداشت حضرت خدیجه(س) قرائت شد.
در این پیام آمده است: «پیش از آنکه در مورد شخصیت بانوی بزرگ اسلام یعنی حضرت خدیجه کبری(س) سخن بگویم از همه افرادی که این فضای روحانی را پدید آورده‌اند، سپاسگزارم. امشب شب دهم ماه مبارک رمضان است که مصادف با سالروز درگذشت یکی از بانوان صدر اسلام می‌باشد که تاریخ نظیر او را در عقل و درایت، شجاعت و شهامت، عفت و تقوا به خود ندیده است. همین بس که تاریخ نظیر او را در عقل همه زنان جهان، چهار زن سرور زنان می‌شمارد و می‎گوید: «سیدات نساء اهل الجنة اربع؛ مریم بنت عمران و فاطمه بنت رسول‌الله(ص) و خدیجه بنت خویلد و آسیه»، مقام مریم بنت عمران  برهمگان روشن و او مظهر عفاف و تقوا بود و رحم پاک او جایگاه پیامبر عظیمی مانند حضرت عیسی(ع) گشت. آسیه، بنت مزاحم همسر فرعون  زنی که حاضر شد زندگی در قصور رویایی را به قیمت حفظ ایمان خود ترک کند و هر چند به دار آویخته شد.
اما سخن درباره حضرت خدیجه(س) است. او غنی‌ترین و ثروتمندترین زنان قریش بود و در زیبایی و خردمندی و شرافت نسب، از شهرت بی‌نظیری برخوردار بود. ثروتمندان قریش از او خواستگاری کردند اما او همه را رد کرد، اما وقتی ابوطالب عموی پیامبر برای حضرت محمد(ص) که دست او از مال دنیا کاملا کوتاه بود، خواستگاری کرد، او با کمال اشتیاق پذیرفت. زیرا او نمی‌خواست با طلا و نقره هم خوابه باشد او می‌خواست با یک انسان کامل، با ایمان و خداشناس، پرهیزکار و متقی زندگی نماید. آنگاه که عقد ازدواج به پایان رسید او به همسر خود فرمود: «محمد عزیز رو به خانه خود، خانه من خانه توست و‌من کنیز تو هستم.»
او شناخت عظیمی از پیامبر(ص) داشت، لذا هنگامی که پیامبر از غار حراء فرود آمدند موضوع رسالت خود را با همسر خود در میان نهاد، او نخستین فردی بود که همان روز به پیامبر ایمان آورد. امیرمومنان در یکی از سخنان خود می‌گوید: «من نخستین فردی از مردان بودم که اسلام آورد و سه سال تمام به همین وضع زندگی می‌کردیم و در روی زمین فردی که نماز بگزارد و به رسالت پیامبر گواهی دهد غیر از من و غیر از خدیجه کس دیگری نبود».
تاریخ می‌گوید: معاویه در کوفه روی منبر قرار گرفت و از علی(ع) نکوهش کرد، آنگاه حسن‌بن علی(ع) برخاست و گفت: «ای کسی که علی را نکوهش می‌کنی، من حسن بن علی هستم و تو معاویه فرزند ابی سفیان، مادر من فاطمه و مادر تو هند، جد من رسول خدا و جد تو عتبةبن ربیعه، جده من خدیجه و جده تو قتیله است. لعنت بر آن کس که بخواهد یاد ما را خاموش سازد.»
درود خود را به روح پاک این بانوی بزرگ سرور زنان بهشت، الگوی عفت و تقوا، فرستاده، به امید آنکه زنان کشور ما با خواندن زندگانی این بانوی فداکار، وی را اسوه و الگو قرار دهند و رهرو راه آن بزرگوار باشند.
بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار«قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از 21 اردیبهشت تا 4 خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۳:۳۲
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98