• اخبار

به همت دانشگاه قرآن و حدیث؛ درسنامه های حدیثی در نمایشگاه قرآن رونمایی شد

به همت دانشگاه قرآن و حدیث؛  درسنامه های حدیثی در نمایشگاه قرآن رونمایی شد
مراسم رونمایی از درسنامه‌های حدیثی، کار مشترک دانشگاه قرآن و حدیث و مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور امروز با حضور عبدالهادی فقهی‌زاده، عبدالهادی مسعودی، عباس پسندیده، مجید معارف و میرعظیمی، رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی، در غرفه ایکنا برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، عباس پسندیده نویسنده دو جلد از کتاب‌های فقه الحدیث در این مراسم گفت: با تغییرات مرکز پژوهش و آموزش عالی قرآن کریم، در طرح تجمیع رشته‌های علوم قرآن و حدیث، همواره یکی از چالش‌های مهم در این رشته‌ها بحث سرفصل‌های دروس بود. هدف از تجمیع رشته‌ها نیز این است که فهم عمیق و دقیق دین گسترش پیدا کند. امروز کشور ما نیازمند عرضه دستاوردهایی در حوزه پژوهش‌های قرآنی به جامعه است.

عبدالهادی مسعودی، عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث نیز در بخشی از این مراسم گفت: اصل متن کتب فقه الحدیث این است که حدیث را روایت کند.

وی ادامه داد: طرح تجمیع تمام رشته‌های قرآن و‌ حدیث از چهار سال پیش مطرح بود. مجموعا ۱۷ رشته متفرق و ‌پراکنده داشتیم که کلیت این‍‌ها سه رشته بیشتر نبود. در تهیه متن درسی، مرکز توسعه و هماهنگی پژوهش و آموزش عالی قرآن مسئولیت طراحی این درسنامه‌ها و بحث ‌حمایت از آن‌ها را برعهده گرفت. در طرح تجمیع، چاپ ۲۲ کتاب بر عهده دانشگاه قرآن و حدیث و ۱۸ کتاب بر عهده پژوهشگاه حوزه و دانشگاه خواهد بود. بیش از یک سوم این کتاب‌ها چاپ شده است.

وی با بیان اینکه جلد چهارم کتب فقه الحدیث مطابقت زیادی با شعار نمایشگاه امسال دارد، افزود: در ذیل این کتب، موضوعاتی به دانشجو عرضه می‌شود که در زندگی روزمره با آن سر و کار دارند. اما یک مشکلی که در نگارش کتب وجود داشت، مدلی بود که باید فقه الحدیث ‌را در موضوعات قرآنی پیاده می‌کردیم که پیش‌تر این مدل وجود نداشت. ما می‌خواستیم در بیان احادیث در پرتو آیات قرآنی به درکی عمیق برسیم و در هر درس یک موضوع قابل استفاده برای هر دانشجو عرضه کنیم. حاصل این کار اکنون چهار درسنامه با عنوان فقه الحدیث‌ است.

مسعودی گفت: برای توسعه این دانش و رشته قرآن و حدیث تجمیعی در قالب جدید، نیاز به متن مکتوب و استاد شفاهی داریم که البته به استاد شفاهی در حوزه فقه هم نیاز داریم. بنابراین باید کارگاه‌هایی تشکیل شود و این کتاب‌ها به استادان این رشته‌ها آموزش داده شود. ما در بحث حدیثی قرآن بیش از آنچه که به ارائه بحث نیازمند باشیم به ارائه روش نیازمندیم.

سیدحمیدرضا میرعظیمی، رئیس مرکز هماهنگ و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن کشور نیز در این مراسم بیان کرد: باید توجه شود برای دانشجویان دکترا و ارشد رشته‌های علوم قرآن و حدیث این مباحث خیلی حساس است، لذا از همه اساتید دعوت می‌کنیم در این مورد دقیق‌تر باشند و به ما کمک کنند و نکات و پیشنهادات خود را بگویند.

وی افزود: در فقه الحدیث، روش خیلی مهم است و پس از آن توجه به زبان امروزی مخاطب است که دارای اهمیت است. باید به گونه‌ای باشد که نیاز مخاطب و شرایط او را ببینیم.

عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: ما با مفاهیم متعالی در این آثار مواجهیم. به خود می‌بالم که این دو دوست عزیز توفیق به انجام این کار با عظمت پیدا کردند. محصول مشترک این چهار اثر ارزنده، ثمره همه علوم حدیث شناخته می‌شود و فقه الحدیث اصلی‌ترین دانش حدیثی برای فهم دقیق از سخنان ائمه(ع)است را فراهم می‌کند. با روش بسیار نویی این دو استاد توفیق یافتند در قالب کتاب امروزی این کار را عرضه کنند.

فقهی زاده گفت: من این دو را در عشق به پیشرفت دیده‌ام. من گمان می‌کنم این دو بزرگوار در عمل نشان داده‌اند به دوستان و دانشجویان خود که خوب، دشمن عالی است.

در پایان این مراسم از ۴ درسنامه حدیثی از جمله «رابطه قرآن و سنت» نوشته علی نصیری و چهار جلد کتاب «فقه الحدیث» که جلد اول و چهارم آن را عبدالهادی مسعودی و جلدهای دوم و سوم آن را عباس پسندیده به رشته تحریر درآورده رونمایی به عمل آمد.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار«قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی( ره) در حال برپایی است.

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۳:۴۶
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98