• اخبار

فقهی زاده: معنویت پارادایم آینده جهان است/ ضرورت نگاه به پدیده اربعین با رویکرد آینده پژوهانه

فقهی زاده: معنویت پارادایم آینده جهان است/ ضرورت نگاه به پدیده اربعین با رویکرد آینده پژوهانه
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست «پیام جهانی اربعین» در نمایشگاه قرآن کریم بر ضرورت نگاه به پدیده اربعین با رویکرد آینده‌پژوهانه تأکید کرد و گفت: معنویت پارادایم آینده جهان است و نباید گذاشت که غرب ارزش های مستهلک خود را به اسم معنویت واقعی معرفی کند.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، نشست «پیام جهانی اربعین» عصر امروز، چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت، در غرفه پیام های جهانی اربعین در نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شد.

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اربعین نمونه‌ای از تعظیم شعائر الهی در یک گستره جهانی است، گفت: یکی از محدثان برجسته شیعی معاصر، مرحوم علی اکبر غفاری اعتقاد دارد حدیث معروف «ان الحسین قتیل العبرات» (حسین کشته اشکها است) را باید اینگونه خواند که معنی «حسین کشته عبرت ها است» از آن استنباط شود.

وی افزود: اگر امام حسین(ع) کشته اشک ها است باید پیش از آن کشته عبرتها باشد. در کتاب «پس از ۵۰ سال؛ زندگانی امام حسین(ع)»، اثر مرحوم سید جعفر شهیدی، آمده است که یکی از بزرگترین عبرت های جهان اسلام این است که پنجاه سال پس از رحلت پیامبر(ص) مقدس ترین مولود اسلام را قربه الی الله سر می برند.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز کرد: شهید مطهری هم در جلد سوم حماسه حسینی این سؤال را مطرح می کند که مصیبت بارترین جنبه حادثه عاشورا چیست و در ادامه از زبان «ابن اثیر» پاسخ می دهد اینکه سپاهیان شام و کوفه امام حسین(ع) را قربة الی الله شهید کردند.

فقهی زاده در پایان اظهار کرد: امام حسین(ع) در فضای آلوده ای که زر و زور و تزویر آن را فراهم کرده بود، به نام دین منحرف شهید شد تا دین حقیقی را احیا و زنده کند.

در ادامه لاله افتخاری به تشریح فعالیت های معاونت بانوان کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین پرداخت و گفت: در سال ۱۳۹۵ این کمیته ساختاری را برای بانوان ترتیب داد تا در جهت گسترش و تعمیق فرهنگ اربعین در میان بانوان ایرانی و غیر ایرانی فعالیت کند.

ضرورت نگاه آینده پژوهانه به اربعین/ شهادت امام حسین(ع) به نام دین؛ مصیبت‌بارترین جنبه عاشورا

وی ادامه داد: همچنين هیئت اندیشه‌ورز و اتاق فکری با حضور اساتید حوزه و دانشگاه با هدف هدایت مجموعه های مربوط به اربعین و گسترش فرهنگ اربعین در میان جامعه بانوان شکل گرفت.

افتخاری اظهار کرد: در این راستا اعزام مبلغان، شناسایی و آموزش اساتید حوزه و دانشگاه، برگزاری جلسات و کارگاه های سبک زندگی، تشکیل گروه های قرآنی و برگزاری نشست های علمی و تخصصی در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: ما در این برنامه ها سه موضوع اساسی را دنبال می کردیم؛ سبک زندگی زینبی در قالب نقش مدیریتی حضرت زینب(س) در طول سفر کربلا و پس از عاشورا، میراث معنوی اربعین و اربعین به مثابه تجلی گاه قرآن.

در ادامه محمود واعظی، مدیر بخش بین الملل نمایشگاه قرآن و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با بیان اینکه پدیده اربعین در سال های اخیر به یک الگو در جهان تبدیل شده است، گفت: بسیاری از ملل و ادیان برای خودشان تجمعات و مناسکی دارند ولی هیچ یک به عظمت و فراگیری اربعین نبوده است.

وی افزود: اربعین پدیده ویژه ای است که در آن جمعیتی ۴ برابر مراسم حج حضور می یابند. می توان نگاه دیگری به این پدیده داشت و آن هم نگاه آینده پژوهانه است.

واعظی ادامه داد: پروفسور سهیل عنایت الله، از بزرگترین آینده پژوهان آمریکا، برخلاف آلوین تافلر معتقد است آینده جهان تاریک نیست و معنویت پس از دوران کشاورزی، صنعتی و آی تی، پارادایم آینده جهان است. اما او می گوید که باید مواظب بود که غرب ارزش های معنوی مستهلک شده خود را به جای معنویت حقیقی معرفی نکند و به نفع خود مصادره نکند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پایان بیان کرد: صحنه عاشورا پر از فداکاری، ایثار، برادری و بدون در نظر گرفتن نژاد و ثروت است و دل پاک، صفا و مودت از مهمترین ارزش های حسینی است که امیدواریم شاخصه های اخلاقی و عاشورایی را آنچنان به جوانان بشناسانیم که آینده جهان براساس معنویت حقیقی شکل بگیرد.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار«قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی( ره) در حال برپایی است.

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۳:۱۹
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98