• اخبار

قرآن معنای زندگی ؛شعار بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم/ استفاده از ابزار‌های نو؛ نوید نمایشگاه قرآن در جریان بخشیدن قرآن به زندگی مردم

قرآن معنای زندگی ؛شعار بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم/ استفاده از ابزار‌های نو؛ نوید نمایشگاه قرآن در جریان بخشیدن قرآن به زندگی مردم
رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در نشست خبری این نمایشگاه بر لزوم استفاده از ابزارهای نو در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با بیان اینکه این دوره از نمایشگاه ملی‌تر از سال قبل است، اظهار کرد: بعد از سال‌ها وقفه، دبیرخانه دائمی نمایشگاه تشکیل شد و ما نگاه جدی برای استفاده از ابزار‌های نو در جریان بخشیدن قرآن در زندگی مردم داریم و در این باره از فضای مجازی و هنر‌های گوناگون و تجربیات و برنامه‌های بین المللی استفاده می‌کنیم.

دومین نشست خبری و آئین رونمایی پوستر بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم امروز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه با حضور عبدالهادی فقهی زاده رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن در سالن جلسات معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

عبدالهادی فقهی زاده با بیان رویکرد‌ها و سیاست‌های کلی این دوره از نمایشگاه اظهار کرد: در ایامی هستیم که بیشترین تراکم کاری را در امور مربوط به طراحی‌ها و ساماندهی‌ها و مسائل مربوط به نمایشگاه را پشت سر می‌گذاریم و اکنون گروه‌های متعددی در مصلی تهران مشغول جمع‌آوری نمایشگاه کتاب و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای برپایی بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم هستند.

معاون قرآن و عترت (ع) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دست کم سه ماه است که فعالیت‌های مربوط به نمایشگاه بیست و هفتم را آغاز کرده ایم و کمیته‌های متعددی شکل گرفته اند. مقدمات اجرایی نمایشگاه در حال پایان است و اگر چابکی و استعجال نهاد‌ها وجود داشت امروز مقدمات اجرایی به پایان رسیده بود و امیدواریم تا چند روز آینده برنامه‌های ما به پایان برسد. چنانکه شورای برنامه و بودجه تشکیل شده و بیش از ۱۳۰ ساعت به صورت مستمر کار در این باره کار شده است.

فقهی زاده با بیان اینکه بخش‌های مربوط به طراحی و مقدمات اجرایی نمایشگاه در حال اتمام است، گفت: نمایشگاه امسال با شعار «قرآن، معنای زندگی» فعالیت خود را از شنبه آینده، ۲۱ اردیبهشت ماه آغاز می‌کند و به مدت دو هفته یعنی تا شب ۱۹ ماه رمضان پذیرای بازدیدکنندگان است.

وی درباره چرایی انتخاب این شعار برای نمایشگاه بیست و هفتم، بیان کرد: انتخاب این شعار حاوی پیام‌های مهمی است از جمله اینکه قرآن را کتاب زندگی می‌دانیم و شاهد آنکه در قرآن همه خطاب‌ها به زندگان است و این خود نشان می‌دهد که قرآن کتاب زندگی برای احیاء است نه اموات. نکته دوم تلاش برای گسترش کیفی این نمایشگاه است. تلاش عمده دوستان ما در مدیریت‌های گونان، کمیته‌ها و در شورا‌های برنامه و بودجه و ستاد نمایشگاه این بوده که ما تحول گرایی را به مرحله پیشرفته تری ارتقا بدهیم و هیچ طرح و برنامه‌ای را بدون برنامه اجرا نخواهیم کرد.

معاون قرآن و عترت (ع) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: عملیات تحول گرایی که از سال گذشته آغاز شده در نمایشگاه بیست و هفتم نیز ادامه می‌یابد. همچنین، در مدیریت کمیته‌ها و شورا‌های برنامه و بودجه و ستاد نمایشگاه، تحول گرایی را ارتقا داده ایم.

فقهی زاده در ادامه ابراز کرد: ما در برگزاری بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن، نگاه معناگرایانه را در امتداد سال‌های قبل دنبال می‌کنیم. امسال از نظر متراژ فضای ما محدودتر است و کل نمایشگاه در فضای شبستان اصلی و نیم طبقه بالا برگزار می‌شود. حدود ۷۰۰ برنامه مدون و دقیق از سوی شورای برنامه ریزی و طرح و برنامه نمایشگاه طراحی و از طریق سایت «ایکفا» اطلاع رسانی شده است.

نمایشگاه در دوره بیست و هفتم ملی‌تر از سال قبل است
رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم اظهار کرد: بعد از سال‌ها وقفه، دبیرخانه دائمی نمایشگاه تشکیل شد. ما نگاه جدی برای استفاده از ابزار‌های نو در جریان بخشیدن قرآن در زندگی مردم داریم و در این باره از فضای مجازی و هنر‌های گوناگون و تجربیات و برنامه‌های بین المللی استفاده کنیم. علاوه بر این، مشارکت جدی سازمان‌ها و نهاد‌ها و موسسات قرآنی را گسترش داده و زمینه سازی کردیم تا به یمن این همکاری ها، از مشارکت‌های این نهاد‌ها و سازمان‌های ملی برخوردار باشیم و لذا نمایشگاه در دوره بیست و هفتم ملی‌تر از سال قبل است.

تلاش برای بین المللی‌تر کردن نمایشگاه
وی همچنین تلاش برای بین المللی‌تر کردن نمایشگاه را اقدام دیگر در دوره بیست و هفتم در راستای سطح کیفی برگزاری نمایشگاه دانست و گفت: بعد از یکی دو سال افت و خیز در برگزاری بخش بین الملل، سال گذشته این بخش را احیا کردیم و شاهد گسترش فعالیت‌ها در این بخش هستیم و از کشورهایی، چون لبنان، هندوستان، اندونزی، تونس، افغانستان، پاکستان مهمان داریم ضمن اینکه امسال مهوری اسلامی پاکستان مهمان ویژه بخش بین الملل است.

فقهی زاده در ادامه بیان کرد: امسال بر کیفیت برنامه‌های علمی پژوهشی افزوده ایم و در حوزه کاربردی سازی مطالعات جدید اگرچه از کمیت نشست‌ها کاسته شد، اما تلاش کردیم که بر کیفیت آن‌ها اضافه کنیم. نمایشگاه بیست و هفتم الکترونیکی‌تر از سابق است طوری که از فراخوان تا مرحله آخر این رویکرد را جریان داده ایم و کار‌های نورآورانه متعددی را در این نمایشگاه شاهد خواهیم بود که عملا را ه را بر بسیاری از کار‌های تکراری بسته است.

رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با بیان اینکه تلاش کردیم که انحصار را از برخی موسسات حقیقی و حقوقی که توقعاتی را در آن‌ها ایجاد کرده بود بگیریم، ادامه داد: نمایشگاه قران کریم متعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران و همه علاقه‌مندان و فعالان قرآنی است که دلشان برای اعتلا بخشیدن به آرمان‌های الهی می‌تپد؛ لذا تلاش شد تا نمایشگاه قران کریم امسال به دور از هیچ حب و بغضی برگزار شود که این امر هم نتیجه تعاملات گوناگون و تلاش‌های بسیاری از مدیران، فرهنگیان و فعلان قرآنی است که حداقل ۱۳۰ ساعت کار متمرکز جدی را در این مقام صورت دادند.

نمایشگاه قران کریم در سطح جهان نظیر ندارد
وی در ادامه این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در خصوص افزایش حضور کشور‌های اسلامی در دور‌های بعدی نمایشگاه و سطح آن در جهان اسلام گفت: نمایشگاه قران کریم در سطح جهان نظیر ندارد و بزرگترین نمایشگاه موضوعی در حول یک کتاب مقدس از بدو تاسیس تا کنون در کل جهان است و این موضوع رسالت ما را در طراحی بهینه این نمایشگاه و حفظ و حرمت این نمایش آن دوچندان می‌کند.

راه اندازی نخستین شعبه استانی نمایشگاه قرآن کریم
فقهی زاده افزود:‌ما در سال‌های گذشته گاهی مورد خطاب و توقع قرار می‌گرفتیم که این نمایشگاه تنها در تهران برگزار می‌شود و در سایر نقاط کشور استفاده برای این ظرفیت فراهم نیست و لذا با پاسخ مثبت این توقع امسال نخستین شعبه استانی نمایشگاه قران کریم را در مشهد مقدس برگزار خواهیم کرد و دومین شعبه استانی هم به زودی در تبریز برگزار می‌کنیم. شعب استانی نمایشگاه شامل کمیته‌های متفاوت با کمیته‌های نمایشگاه تهران است و هرآنچه اتفاق می‌افتد یک پکیج مستقل از تهران است. شعبه مشهد تقریبا دو روز بعد از نمایشگاه تهران شروع به فعالیت خواهد کرد و دو روز قبل از نمایشگاه تهران هم به پایان خواهید رسید.

معاون قرآن و عترت (ع) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص افزایش فعالیت‌های کیفی در این دوره و بودجه امثال هم گفت: امسال نخستین بار است که از ۸ موسسه فراملی بین المللی دعوت کرده ایم و امیدواریم تجربه سال گذشته را به شکل کمی و کیفی ارتقا دهیم. در خصوص بودجه هم تمام هزینه‌ها از صفر تا ۱۰۰ و مجریان نمایشگاه، مسائل مربوط به نظافت و حراست و اجاره‌های گوناگون مجموعا ۸ میلیارد تومان بوده که از همه نمایشگاه‌های ملی و بین المللی فعلی علی رقم گسترش گرانی‌ها کمتر بوده و از رقم ریالی سال گذشته هم افزایش پیدا نخواهد کرد. برنامه ما مقتضی هزینه کمتر از این است و هزینه‌های مدیریتی، پرسنلی و ... بسیار گران شده، اما به فضل مشاوره‌های گوناگون و فعالیت‌های سختگیرانه این هزینه از سال گذشته بیشتر نخواهد شد.

وی در ادامه به حضور فعال و جدی کشور پاکستان در نمایشگاه قرآن اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی پاکستان یکی از مهمترین همسایه‌های جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید که از قدیم تا به امروز دو کشور فعالیت‌های فرهنگی بسیاری با هم داشته اند و از نظر دینی و فرهنگی با این کشور نزدیکی بسیاری داریم.
فقهی زاده در خصوص محور برنامه‌های این دوره هم گفت: در حوزه‌های گوناگون ازجمله بین المللی، فرهنگ و هنر دینی، علمی و پژوهشی، کودک، نوجوان و خانواده انبوهی برنامه وجود داشته است که غرییب به ۳۰۰ برنامه به صحن شورای برنامه و بودجه رسید و مورد کارشناسی قرار گرفت و نهایتا حدود ۱۰۰ برنامه توفیق اجرا را پیدا خواهند کرد.

رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در خصوص جایگاه بیانیه گام دوم انقلاب صادر شده از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: این بیانیه شور و نشاط زاید الوصفی را در جامعه بر انگیخت. در این بیانیه رهبر معظم انقلاب هشدار دادند که ما به چالش‌ها گرفتار نشویم و از طرفی هم طبیبانه به دنبال این بودند که خط سیر، راه مبتنی بر واقعیت‌ها را نشان دهند. بر همین اساس ما در جلسات شورای برنامه و بودجه با همین نگاه دو طرح جداگانه ویژه بیانه گام دوم انقلاب را استنباط کردیم و امیدواریم که بتوانییم این مبانی را به شایستگی برای دوستاران انقلاب اسلامی پیاده کنیم.

وی در خصوص عملکرد وارزیابی و نظر سنجی ادوار گذشته نمایشگاه قرآن هم گفت: ما کمیته‌ای را در این خصوص راه اندازی کردیم و امروز بسیاری از فرصت‌های جدیدی که با همراهی موسسات و نهاد‌های فرهنگی فراهم شد حاصل همین شناسایی فرصت‌ها بوده است. امسال با جدی کردن فعالیت‌های این کمیته در نظر داریم که فرصت‌ها را بررسی و شناسایی بکنیم، تا نمایشگاه کم اشکال تری را برگزار کنیم.

فقهی زاده با بیان اینکه افتتاحیه نمایشگاه قرآن همزمان با روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه از ساعت ۴ تا ۵ بعد از ظهر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان قرآنی و برخی از وزاری محترم و میهمانان لشکری و کشوری برگزار خواهد شد، گفت: امسال تمام نمایشگاه از صفر تا ۱۰۰ در شبستان اصلی بررگزار می‌شود و بخش عفاف و حجاب گوشه‌ای از بخش فروش ما خواهد بود تا با کیفیت بیشتری برگزار شود.

روابط عمومی
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۵۷
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98