• اخبار

معاون قرآن و عترت: خراسان رضوی پیشرو در شاخص های قرآنی

معاون قرآن و عترت: خراسان رضوی پیشرو در شاخص های قرآنی
معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی توانسته در حوزه قرائت قرآن، الگویی در سطح کشور باشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،حجت الاسلام کاظمی نسب با بیان این مطلب در چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی افزود: وضعیت در این حوزه به گونه‌ای است که ما موفق به کسب رتبه اول کشور در حوزه شاخص‌های قرآنی شده‌ایم.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه امسال مسابقات قرآن کارکنان دولت در ۳۱ استان برگزار شد که ما موفق شدیم در بین استان‌های کشور مقام دوم را کسب کنیم. همچنین در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن نیز مشهد و خراسان رضوی توانست رتبه دوم را پس از استان تهران از آن خود کند.

معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: اگر بخواهیم یکی از دستاوردهای انقلاب در این استان را برشماریم، باید یکی از این دستاوردها را حضور پررنگ بانوان در عرصه‌های قرآنی دانست چرا که پیش از انقلاب حضور این بخش از جامعه در مجامع قرآنی کم رنگ بود؛ این در حالی است که امروز دو سوم جمعیت مؤسسات قرآن و عترت این استان را بانوان تشکیل می‌دهد.

 کاظمی‌نسب افزود: همچنین در استان خراسان رضوی ۱۰۳ مؤسسه قرآنی فعال است که زیر مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان هستند. پیش از انقلاب این مؤسسات وجود نداشت. علاوه بر این تعداد، اکنون در استان ما ۲۷۰ مؤسسه و تشکل‌های مردم نهاد شامل خانه‌های قرآنی و موسسات قرآنی که زیر نظر ما و سازمان تبلیغات فعالیت دارند نیز در زمینه امور قرآنی، فعالیت دارند.

وی بیان کرد: بیشتر این مؤسسات در امور آموزشی مانند مفاهیم قرآنی، صوت، لحن، تجوید، روانخوانی، روخوانی و سبک زندگی فعالیت دارند. دستاورد دیگری که می‌توان به آن اشاره داشت، حفظ قرآن است که تلاش شده در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن حرکت کنیم. در حال حاضر هم گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده که یکی از این گام‌ها برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآنی است که امسال برای هجدهمین دوره برگزار خواهد شد.

معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به آمار حافظانی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در این استان تربیت شده‌اند گفت: نمی‌توان آمار دقیقی از حافظان مشهد داد چرا که سازمان‌های مختلفی در حال فعالیت بر روی این موضوع هستند اما این نکته را نیز نباید فراموش کرد که ما از جایگاه خوبی در زمینه تربیت حافظان قرآنی در کشور برخوردار هستیم و می‌توان گفت که در این حوزه نسبت به سایر استان‌ها برتری داریم.

کاظمی‌نسب افزود: بیشترین آمار حافظان در کشور را استان خراسان رضوی از آن خود کرده که این امر را هم می‌توان یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب بزرگ اسلامی ایران دانست.

 وی اظهار کرد: برخی از مؤسساتی که در حوزه قرآنی در استان فعالیت دارند، به صورت تخصصی در رشته حفظ کار می کنند؛ علاوه بر این موسسات برخی از جلسات تخصصی نیز در سطح استان برگزار می‌شود که تمرکز فعالیت های خود را به حوزه حفظ معطوف کرده اند.

معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اگر ما به بررسی تاریخ ایران بپردازیم، شاهد خواهیم بود که طی این ۲۵۰۰ سال، هیچیک از رهبران این کشور که بعضاً هم سال‌های زیادی را حکومت می‌کردند، مانند رهبر جمهوری اسلامی ایران مقید به قرآن و جلسات قرآنی نبوده‌اند. این امری بی‌سابقه است که در تاریخ ایران شخص اول مملکت به موضوع قرآن اهمیت می‌دهد. همین مساله به ترویج فعالیت‌های قرآنی در جامعه کمک کرده و باعث می‌شود به جایگاهی که باید، دست یابیم.

کاظمی‌نسب مشهد را پایتخت فرهنگی و قطب قرآنی کشور دانست و افزود: خوشبختانه به دلیل وجود مضجع شریف امام رضا(ع) در این شهر، مشهد توانسته در حوزه فعالیت‌های قرآنی پیشرفت خوبی داشته باشد. دارالقرآن حرم پایگاه قرآنی خوب و به نوعی یک پایگاه قرآنی جهانی بشمار می‌رود.

روابط عمومی
۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۴۹