• اخبار

زمان برپایی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعارقرآن معنای زندگی اعلام شد

زمان برپایی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعارقرآن معنای زندگی اعلام شد
رئیس بیست‌وهفتمین نمایشگاه قرآن روز ششم ماه مبارک رمضان مصادف با بیست و یکم اردیبهشت ماه ۹۸ را زمان آغاز به کار نمایشگاه اعلام کرد و از برگزاری آن به مدت دو هفته خبر داد.

 نخستین نشست خبری بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم صبح امروز، ۱۵ بهمن‌ماه، با حضور عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و  ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه قرآن برگزار شد..

در ابتدای این نشست خبری عبدالهادی فقهی‌زاده به بیان جزئیاتی از نمایشگاه بیست و هفتم پرداخت و گفت: نمایشگاه با برخورداری از سابقه‌های ملی و بین‌المللی مانند سال ۹۷ در روزهای پایانی هفته اول ماه مبارک رمضان، احتمالاً ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۹۸ آغاز به کار خواهد کرد..

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه حدود دو هفته به طول خواهد انجامید، افزود: به دلیل تقارن ایامی از نمایشگاه قرآن با شب‌های قدر ناچار هستیم زودتر کار را به اتمام برسانیم.

فقهی‌زاده تصریح کرد: معاونت قرآن و عترت علاقه‌مند بود چند روزی از نمایشگاه قرآن را در پایان ماه شعبان برپا کند تا امکان استفاده مخاطبان شهرستانی برای بازدید فراهم شود، اما به دلیل اینکه نمایشگاه کتاب در چند روز قبل از آن زمان دایر است. لذا چنین امکانی وجود ندارد، کما اینکه سال گذشته نیز شاهد چنین مشکلی بودیم.

رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن اظهار کرد: بنابراین بلافاصله پس از جمع شدن نمایشگاه کتاب مشغول کار خواهیم شد. بر همین اساس نمایشگاه حدود روز ششم ماه رمضان آغاز می‌شود. تاریخ روز پایانی نمایشگاه نیز در نشست دیگری گفته می‌شود.

وی در ادامه به شعار نمایشگاه نیز اشاره و بیان کرد: سال قبل شعار نمایشگاه «قرآن؛ چلچراغ هدایت» بود. امسال با برگزاری زودهنگام شورای سیاست‌گذاری و صدور احکام اعضا از سوی وزیر ارشاد، نهایتاً شعار نمایشگاه، قرآن معنای زندگی انتخاب شد. برخی دوستان پیشنهاداتی مطرح کردند که چرخه‌ای از شعارها را داشته باشیم. بنابر این شعارهای دیگری گرداگرد این شعار اصلی در نظر گرفته خواهد شد. این نگاه ناشی از این است که می‌خواهیم شعار حضور جدی‌تری در نمایشگاه داشته باشد.

فقهی‌زاده در بخش دیگری از سخنانش به بیان برخی اهداف، سیاست‌ها و راهبردها پرداخت و گفت: شورای سیاست‌گذاری تمامی اهداف و سیاست‌های کلان را بازنگری کرده و با نگرش عمل‌گرایانه و آرمانی، تجمیعی در اهداف و راهبردها انجام می‌شود. یکی از اهداف کلان و اساسی، تلاش در راه توسعه و ترویج فرهنگ و آموزه‌های قرآن و عترت و انس آن در سطح جامعه است. طبیعتاً سیاست‌ها و راهبردهای کلان دیگری طراحی شده است که در کنار این سیاست به آن پرداخته خواهد شد. ضمن اینکه تمامی سیاست‌ها از طریق سایت نمایشگاه اعلام خواهد شد.

 معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد با بیان اینکه اولین بار بعد از نمایشگاه بیست‌وششم، دبیرخانه دائمی نمایشگاه بلافاصله شروع به کار کرد، گفت: با کار مستمر و متراکم در حال انجام وظایف محوله است و اقدامات شایان توجهی نیز تا کنون صورت گرفته است. بسیاری از آنچه که قبلاً به صورت پراکنده بوده درحال حاضر تجمیع و به صورت یک بایگانی قابل توجه درآمده است..

وی بیان کرد: بخش مهمی از اسناد نمایشگاه، سال گذشته در سایت بارگذاری شده است که این از جمله خدمات دبیرخانه دائمی بوده است. کار دیگری که بعد از نمایشگاه بیست‌وششم صورت گرفت، آسیب‌شناسی جدی و سخت‌گیرانه از حوزه‌های گوناگون نمایشگاه بود. در یکی از جلسات شورای سیاست‌گذاری و در جلسه جمع‌بندی نهایی برگزاری نمایشگاه بیست‌وششم به تفصیل در حوزه‌های گوناگون و بخش‌های ششگانه به جوانب متفاوت این آسیب‌شناسی‌ها و ارزیابی‌ها توجه شد..

فقهی‌زاده با اشاره به اینکه تلاش داریم تا در برگزاری بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه از نتایج آن آسیب‌شناسی‌ها استفاده کافی ببریم، گفت: مدیران نمایشگاه جدید در پرتو فعالیت‌هایی که صورت گرفته است به راحتی می‌توانند به نتایج آسیب‌شناسی‌ها، همچنین اسناد و مدارک نمایشگاه بیست و ششم دسترسی داشته باشند و در حال ایجاد شرایطی برای ایجاد امکان دسترسی به سوابق تا یک یا دو دوره آینده هستیم..

رئیس بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن به بیان نمودار سازمانی نمایشگاه بیست‌وهفتم پرداخت و افزود: نسبت به سال گذشته و برخی سال‌های پیشین، تغییرات قابل توجهی پیدا شده که امیدواریم مثبت و روبه جلو باشد. تعداد کمیته‌ها که از این پس به نام مدیریت شناخته می‌شوند، کاهش محسوسی داشته است. این کاهش در راستای اعمال مدیریت سریع در بازه زمانی اندک است. برخی کمیته‌ها تجمیع شده و با یک عنوان مشترک نامگذاری شده‌اند. برخی دیگر در چند کمیته و مدیریت پخش شده‌اند و استقلال خود را حتی به عنوان یک جزء اساسی از دو یا سه جزء کمیته‌های تجمیعی از دست داده‌اند..

وی در ادامه با بیان اینکه گرایش‌های خاصی که به عنوان اقدامات نوآورانه در نمایشگاه بیست و ششم انجام شده بود در دوره جدید هم پیگیری می‌شود، گفت: مانند اتفاقی که در تشکیل کمیته فضای مجازی و رسانه‌های دیجتال شکل گرفت، امسال نیز شکل خواهد گرفت. تشکیل کمیته‌ای به عنوان عترت نیز خواهیم داشت.

فقهی‌زاده در پایان بخش اول صحبت‌هایش در این نشست خبری تأکید کرد: فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده برای نمایشگاه بیست و هفتم از اول آبان‌ماه سال ۹۷ آغاز شده و تا پایان خردادماه سال ۹۸ در ابعاد گوناگون با کمک مدیران ارشد و عوامل اجرایی ادامه خواهد داشت..

عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد در بخش دیگری از این نشست خبری به بیان برخی نکات پرداخت و گفت: در نمایشگاه بیست و هفتم نگرش صرفه‌جویی را در جهت ایجاد امکان بهره‌وری بیشتر دنبال خواهیم کرد. این توجه را در نمایشگاه گذشته نیز نشان داده‌ایم اما در شرایط جدید اقتصادی به صورت جدی‌تر به بهره‌وری بیشتر توجه می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه تلاش خواهیم کرد که این نمایشگاه بیش از نمایشگاه گذشته مشارکتی برگزار شود، افزود: سال گذشته که نمایشگاه را به صورت طرح محور به اجرا درآوردیم بیش از ۴۰۰ طرح دریافت شد، این امکان در دوره جدید نیز در نظر گرفته شده است. طبیعتاً طرح‌های دریافتی با جدیت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و این نیست که ما در کنجی از وزارت ارشاد قرار گرفته باشیم و تمام نمایشگاه را از تراوشات ذهنی خودمان برپا کنیم. بنابراین ضمن دعوت رسمی از اصحاب فرهنگ و فعالان برجسته حوزه قرآن و عترت در سطح کشور، تأکید می‌کنیم انشاالله آنچه مورد نیاز است و می‌تواند نیازهای مخاطبان را مرتفع کند مورد استقابل قرار خواهیم داد. ما در یک مواجهه تعاملی نمایشگاه را به صورت جدی‌تر برگزار خواهیم کرد.

رئیس بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، با اشاره به اهداف و راهبردهای نمایشگاه نیز اظهار کرد: در جلسات شورای سیاستگذاری، تمامی سیاست‌ها، راهبردها و اهداف بازنگری شده و با نگرش عمل‌گرایانه و آرمانی، تجمیعی در اهداف و راهبردها صورت گرفت که به‌زودی در سایت نمایشگاه به نشانی iqfa.ir منعکس خواهد شد. یکی از اهداف کلان، تلاش در جهت توسعه و ترویج فرهنگ و آموزه‌های قرآن و عترت و انس با آن در جامعه است. سیاست‌ها و اقدامات اساسی و راهبردی دیگری نیز در حاشیه این هدف طراحی شده است.
 
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادامه داد: نخستین‌ بار بعد از نمایشگاه بیست‌وششم، دبیرخانه دائمی نمایشگاه قرآن کریم، آغاز به‌کار کرد و اقدامات قابل‌توجهی نیز انجام داده که بایگانی و طبقه‌بندی اسناد و مدارک دوره‌های مختلف نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به‌ویژه دوره گذشته، ازجمله این فعالیت‌هاست. بخشی از این اسناد در سایت نمایشگاه بارگزاری شده و به مرور گسترش پیدا خواهد کرد. یکی دیگر از اقدامات انجام شده پس از دوره قبل نمایشگاه، آسیب‌شناسی جدی، سخت‌گیرانه و کارشناسانه فعالیت‌های دوره‌های مختلف نمایشگاه بوده تا با ارزیابی جوانب مختلف، از نتایج آن‌ها در برگزاری دوره بیست‌وهفتم بهره ببریم.
 
فقهی‌زاده با اشاره به تغییراتی در نمودار سازمانی نمایشگاه نسبت به دوره‌های قبل، افزود: این نمودار نسبت به دوره‌های گذشته تحولات گسترده‌ای داشته که امیدواریم مثبت باشد و بر افزایش کیفیت این رویداد بزرگ قرآنی بیافزاید. در جهت افزایش کارایی و ثمربخشی و اِعمال مدیریت سریع و همچنین صرفه‌جویی اقتصادی با توجه به شرایط موجود، نسبت به نمایشگاه بیست‌وششم، کمیته‌ها را به کمتر از نصف تقلیل دادیم. برخی کمیته‌ها تجمیع و فعالیت برخی کمیته‌ها نیز در چند قسمت پخش شدند. تلاش می‌کنیم این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره قبل، مشارکتی‌تر برگزار شود. همچنین اقدامات نوآورانه‌ای که در دوره بیست‌وششم داشتیم، در دوره آتی هم دنبال می‌شود. در یک مواجهه تعاملی با جامعه قرآنی، فرهنگی و هنری، دوره بیست‌وهفتم نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم را برگزار خواهیم کرد.
 
وی در پایان گفت: در این دوره از نمایشگاه، اختتامیه تجمیعی جشنواره قرآنی آیات و همچنین اختتامیه جشنواره «حکمت و نیایش» که با محوریت نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در حال برگزاری است و برخی دیگر از جشنواره‌هایی که به همت معاونت قرآن و عترت در کشور برگزار می‌شوند را خواهیم داشت.

روابط عمومی
۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۳:۵۱